W naszym kraju bezterminowe prawo jazdy to już przeszłość. Każdy nowo wydany dokument ma przypisany termin ważności prawa jazdy trwający maksymalnie 15 lat. Mimo wszystko niektórzy kierowcy używają jeszcze tego rodzaj dokument. Czy zgodnie z prawem? Co to oznacza dla kierowców, którzy posiadają bezterminowe prawo jazdy? Z czym muszą zmierzyć się kierowcy, którzy mają już nowe prawo jazdy? Zapraszamy do artykułu, który wyjaśnia wszystkie nieścisłości i odpowiada na pytania kierowców.
Od początku 2013 roku w Polsce zaczęto wydawać nowe prawo jazdy, które ma określony swój termin ważności. Najdłuższy okres czasu, na jaki można uzyskać dokument potwierdzający nasze uprawnienia do kierowania samochodem to 15 lat. Otrzymują je w kierowcy, którzy nie mają problemów ze wzrokiem oraz innych przeciwwskazań do kierowania pojazdem. Jeśli takowe występują, najczęściej dokument wydawany jest na 5 lat.
Warto tutaj zwrócić uwagę na jedną rzecz, wymianie podlega sam dokument prawa jazdy. Uzyskane podczas egzaminu uprawnienia do kierowania pojazdem są wydawane bezterminowo i nie podlegają obowiązkowi odnowienia.
Kierowcy, którzy mają bezterminowe prawo jazdy uzyskane przed 2013 rokiem, powinni dokonać wymiany prawa jazdy na aktualnie obowiązujący wzór dokumentu, w którym określona jest data ważności prawa jazdy. Termin, w jakim powinni tego dokonać, aby mieć dalej ważny dokument i móc zgodnie z prawem prowadzić pojazdy, wynosi 5 lat i rozpoczyna się wraz z początkiem 2028 roku. Do końca 2033 roku, każda osoba, której przysługuje prawo jazdy, powinna mieć je z datą ważności wynoszącą maksymalnie 15 lat. W przeciwnym razie w przypadku kontroli policji, dalsze posługiwanie się bezterminowym prawem jazdy traktowane jest jak brak posiadania uprawnień i kończy się mandatem.
Dokonując wymiany prawa jazdy, powinniśmy udać się do urzędu gdzie czeka nas kilka formalności. Jakich?
Posiadacze bezterminowego prawa jazdy, które zostało wydane przed 2013 rokiem, nie powinni martwić się ponownym wykonaniem badań dla kierowców. Uzyskanie przez nich nowego prawa jazdy wymaga jedynie przedstawienia wspomnianych wyżej dokumentów oraz uiszczenia stosownej opłaty.
Osoby, które mają terminowe prawo jazdy, którego data ważności dobiega końcowi, zobligowane są do wizyty lekarskiej i odnowienia badań. Na ich podstawie określana jest długość ważności nowego prawa jazdy – od 5 do maksymalnie 15 lat. Zawodowi kierowcy bez zmian, tak jak dotychczas, zobligowani są do wykonania badań psychologicznych dla kierowców. Czas ich ważności odnosi się do możliwości pracy w zawodzie, a nie do ogólnej możliwości prowadzenia pojazdu, więc jest to zupełnie odrębna rzecz, o którą powinien zatroszczyć się każdy zawodowy kierowca