Każdy samochód niezależnie od tego, ile ma lat, jak wygląda i jakie wyposażenie posiada, wymaga od właściciela określonej uwagi. Coroczny przegląd techniczny auta to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać. Kolejna sprawa to zadbanie o płyny w samochodzie. Czasem się zużywają, niekiedy tracą swoje właściwości. Należy więc kontrolować ich stan. Wobec tego, kiedy i jakie płyny eksploatacyjne w samochodzie należy wymieniać?
Wielu kierowców zapomina o tym, że wymiana płynów jest niezwykle ważna do zachowania sprawności pojazdu. Niektórzy są zdania, że skoro samochód nie sprawia żadnych kłopotów i nie zachowuje się jakoś inaczej, nie ma potrzeby interesowania się jego stanem, a przede wszystkim wspomnianymi płynami. Kto by zwracał uwagę na oznaczenia płynów eksploatacyjnych w samochodzie i zaprzątał sobie głowę myślami o ich wymianie. To jednak błędne, a zarazem niebezpieczne zachowanie, które grozi konsekwencjami. Zaniedbanie w tym zakresie może przyczynić się do poważnych awarii samochodu i to w najmniej spodziewanym momencie. Wymiana płynów w samochodzie to obowiązek. Warto więc poznać szczegóły – kiedy i jakie płyny tej wymianie podlegają.
Płyny i oleje w samochodzie powinno się wymieniać regularnie, a o oleju silnikowym trzeba pamiętać w pierwszej kolejności. To właśnie olej zapewnia płynną pracę silnika i zapobiega tarciu oraz zużyciu elementów metalowych, z których się składa. Dodatkowo olej silnikowy stanowi ochronę i zarazem wydłuża czas pracy motoru. Wszystko wskazuje więc na to, że odgrywa on ważną rolę. Dlatego nie wolno o nim zapominać.
Wybierając olej silnikowy i dokonując wymiany starego na nowy, trzeba kierować się zaleceniami producenta. W nowszych autach nierzadko stosuje się oleje serii long life, które pozwalają kierowcom przejechać nawet 50 tys. kilometrów. Decydując się jednak na tradycyjne oleje, wymiany dokonuje się średnio co 15 tys. kilometrów lub raz w roku. Ponadto cały czas należy kontrolować jego poziom, a częstotliwość wykonywania tej czynności musi być zależna od intensywności eksploatacji pojazdu.
Wraz z wiekiem samochodu wzrasta ryzyko ubytku oleju. Dlatego im więcej kierowca jeździ, tym częściej powinien go sprawdzać.
Kolejna ważna sprawa to wymiana płynu hamulcowego. Siła hamowania ma kluczowy wpływ na nasze bezpieczeństwo w czasie jazdy. Dlatego zaleca się najczęściej wymianę tego płynu co 2 lata. Należy mieć na uwadze to, że gromadząca się w cieczy woda dość szybko zaczyna odparowywać, w wyniku czego powstają pęcherze, a z kolei cały układ zapowietrza się. Może w związku z tym zdarzyć się, że w tej sytuacji skuteczność hamowania spadnie nawet do zera.
Trzeba koniecznie wspomnieć, że okresowa wymiana płynu chłodniczego nie jest konieczna, ponieważ ten nawet z biegiem lat nie traci swoich właściwości. Jednak ważne jest, aby regularnie kontrolować jego poziom. Pod wpływem czasu płyn chłodniczy przechodzi z postaci cieczy w stan lotny, więc raz na jakiś czas trzeba go uzupełniać. Niektórzy zamiast płynu do chłodnicy wlewają zwykłą wodę, może to jednak przynieść wiele negatywnych skutków dla silnika. Decydując się na takie rozwiązanie należy również pamiętać o tym, aby przed zimą zamienić ją w płyn do chłodnic.
Podobnie wymiana płynu w skrzyni biegów nie jest konieczna. Nierzadko zdarza się, że uzupełniony w fabryce może służy aż do “złomowania”.
Wymiana płynu wspomagania to raczej rzadkość. Wymienia się go przeważnie raz na kilka lat. Trzeba natomiast kontrolować jego poziom.
Tak naprawdę wymiana płynów eksploatacyjnych to również konieczność uzupełniania stanu w zbiorniku z płynem do spryskiwaczy. Jeżeli zmienia się sezon, trzeba płyn ten wymienić na stosowny do temperatury powietrza, jaka panuje w danym czasie na zewnątrz.
Niektóre zbiorniki na płyny w samochodzie są zlokalizowane w takich miejscach, że trudno bez wiedzy i odpowiednich narzędzi do nich dotrzeć. Chcąc to zrobić, można łatwo uszkodzić poszczególne podzespoły samochodu, a nawet trwale unieruchomić pojazd. Czasem trzeba udać się do serwisu lub warsztatu samochodowego, który zajmie się tego typu czynnościami.
Jaki jest koszt wymiany płynów eksploatacyjnych? Ceny są różne, zależnie od tego, jakie płyny wlewamy do samochodu i czy klient samodzielnie je dostarcza, czy też kupuje je w danym serwisie. W każdym razie dużo rozsądniej jest zlecić to zadanie specjalistom, niż zajmować się tym samodzielnie. Chodzi o to, aby niczego nie uszkodzić i mieć pewność, że auto będzie działało poprawnie.
Ponadto należy mieć na uwadze to, że są różne symbole płynów w samochodzie, różne oznaczenia tych produktów. Każde auto może potrzebować zupełnie innego płynu hamulcowego, do skrzyni biegów czy na przykład oleju silnikowego. Fachowcy znają się na rzeczy, a co za tym idzie, potrafią bez problemu dobrać płyn do konkretnego modelu.
Każdy z płynów eksploatacyjnych w samochodzie pełni określoną rolę. Jeżeli chodzi o to, jakie płyny wymieniać w samochodzie na zime, uwzględnić należy płyn do spryskiwaczy i ten w chłodnicy, zależnie od tego, co aktualnie w niej jest.
Biorąc pod uwagę takie inne usługi serwisowe, wymiana płynów w samochodzie wcale nie jest wysokim kosztem. Wystarczy skontaktować się z jednym z renomowanym warsztatem samochodowym, aby zorientować się w szczegółach.
I jeszcze jedna sprawa! Stacja kontroli pojazdów podczas przeglądu technicznego auta nie sprawdza poziomu płynów, ani też ich właściwości. To trzeba kontrolować na własną rękę. Należy więc koniecznie o tym pamiętać i zwracać uwagę na oznaczenia płynów w samochodzie, aby ich nie pomylić jeśli zdecydujemy się na samodzielną wymianę.