Myślisz o tym, żeby zostać kierowcą taxi? Jeśli uwielbiasz jazdę samochodem po mieście oraz pracę z ludźmi, to zawód ten może być faktycznie idealny dla Ciebie. Jednak same chęci to nie wszystko. Sprawdź jakie kroki musisz podjąć, aby spełnić wszystkie wymagania dla kierowców taxi. W poniższym artykule zebraliśmy wszystkie procedury, które pomogą w odpowiedzi na pytanie, jak zostać taksówkarzem. Zachęcamy do lektury.
Zawód taksówkarza potrzebny będzie zawsze, mimo tego, że coraz więcej ludzi posiada swoje własne samochody. Często potrzebujemy podwózki na lotnisko, do pracy, czy w nocy z imprezy do domu. Kiedyś zawód ten związany był z prestiżem, dostępem do tego, co niedostępne dla przeciętnego obywatela i niestety o bardzo wysokim progu wejścia w zawód, który wymagał między innymi nauki topografii całego miasta. Dziś kierowcą taxi może zostać prawie każdy, jednak żeby zostać taksówkarzem, nie wystarczy samo posiadanie prawa jazdy i chęci do pracy. Poza uprawnieniami i licencją taxi trzeba być również przygotowanym na specyfikę tej pracy. Decydując się na pracę jako kierowca taxi, godzimy się na pracę o różnych porach czasu i zarobek zależny od naszego zaangażowania. Do tego dochodzi kontakt z ludźmi, który jest wręcz podstawą pracy kierowcy taxi. Musimy mieć na uwadze, że naszymi klientami będą przeróżne osoby. Niektóre z nich będą skore do dzielenia się swoimi historiami albo po prostu do rozmowy, inne znów będą wolały spędzić podróż w ciszy, a kierowca taxi musi się do tego dostosować, zapewniając pasażerowi komfort podróży.
Jak już wspominaliśmy wyżej, aby zostać kierowcą taxi, nie wystarczy samo posiadanie prawa jazdy. Żeby zostać zawodowym taksówkarzem, potrzeba jest tak zwana licencja taxi. Poniżej przygotowaliśmy spis dokumentów, które należy przygotować wraz z wnioskiem o wydanie licencji. Są to:
Należy pamiętać, że składany do urzędu wniosek o licencję taxi, wydawany jest na daną gminę i jego cena zależy od danego urzędu. Czas, na jaki może być wydana licencja, waha się od 2 do 50 lat. Wydany dokument trzeba mieć zawsze ze sobą w trakcie wykonywania pracy, umieszczony w widocznym miejscu. Kary za brak licencji w widocznym w przypadku kontroli są bardzo wysokie i mogą dojść do nawet 10 tysięcy złotych.
Osoby chcące rozpocząć pracę jako kierowca taxi mają do wyboru dwie ścieżki: założenie własnej działalności lub pracę na umowie w korporacji lub u partnerów flotowych.
W dzisiejszych czasach, gdzie dominuje zamawianie taksówek przez aplikacje na preferencyjnych warunkach cenowych, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w większych miastach, jest wybór drugiej opcji. Daje ona większą swobodę pracy i ciekawsze możliwości zarobkowe poprzez pracę pod znanym szyldem wybranej firmy.
Dodatkowo partner flotowy lub korporacja dba o sprawy księgowe i całą papierologię związaną z działalnością. Bardzo często takie firmy oferują również możliwość wynajmu samochodów do celów taksówkarskich na preferencyjnych warunkach cenowych.
Zaczynając pracę jako kierowca taxi, musimy posiadać odpowiednio wyposażony i oznakowany pojazd. Samochód do celów taxi musi posiadać minimum 4 miejsca dla podróżnych (jedno dla kierowcy i trzy dla pasażerów) oraz oferować dostęp do bagażnika.
Wśród wyposażenia, które jest również obowiązkowe w normalnych samochodach, taxi musi posiadać podświetlaną lampę na dachu samochodu.