kurs cpc
Kurs CPC – czym jest certyfikat kompetencji zawodowych?
1 stycznia 2022
Gadżety samochodowe na zimę – w co warto się wyposażyć?
7 stycznia 2022
Pokaż wszystkie

Psychotesty dla kierowców mają za zadanie ocenić sprawność psychomotoryczną oraz przeanalizować procesy poznawcze. Głównym zadaniem tych testów jest zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez odrzucanie jednostek niezdolnych do podjęcia pracy jako zawodowy kierowca. Psychotesty składają się z wielu elementów, takich jak analiza sprawności psychomotorycznej, sprawdzenie zdolności poznawczych, analiza cech osobowości a także dojrzałości społecznej i emocjonalnej. Sprawdź, na czym polegają te badania oraz kto powinien je wykonać!

Dla kogo psychotesty są obowiązkowe?

Ustawodawca przewiduje obowiązkowe, regularne psychotesty dla kierowców dla osób, które na co dzień pracują w transporcie drogowym. Oprócz nich, wyszczególnić można także osoby ubiegające się o prawo jazdy kategorii C, C+E oraz D, kandydatów na instruktora nauki jazdy oraz kierowców konwojentów przewożących gotówkę. Psychotesty są zalecane również dla wszelkich osób, których profil zawodowy ściśle związany jest z transportem w ruchu drogowym. Do tej grupy zaliczają się:

  • przedstawiciele handlowi,
  • mobilni konsultanci i serwisanci,
  • kierowcy pojazdów uprzywilejowanych,
  • wszelkich innych zawodów, które polegają na korzystaniu z samochodu.

Psychotesty okresowe są obowiązkowe dla osób, które są:

  • kierowcą zawodowym,
  • kierowcą pojazdów służbowych,
  • operatorem maszyn (wózki widłowe, suwnice, inne maszyny w ruchu)
  • instruktorem, egzaminatorem, kierowcą taxi (ubera, bolta, freenow etc.)
  • przekroczyły górny limit punktów karnych lub prowadziły po spożyciu środków odurzających czy alkoholu.

Jak często należy wykonywać psychotesty dla kierowców?

Psychotesty powinny odbywać się co 5 lat, przy czym istnieją wyjątki od tej zasady. Kierowcy posiadający ponad 60 lat, muszą przechodzić psychotesty co 2,5 roku (30 miesięcy). Osoby, które straciły prawo jazdy w wyniku przekroczenia limitu punktów karnych lub za jazdę w stanie nietrzeźwości otrzymują wynik testu w formie bezterminowej – test dopuszcza ich do odzyskania prawa jazdy.

Jak wyglądają testy dla kierowców?

Badanie składa się zazwyczaj z 3 etapów. Pierwszy z nich określa osobowość kierowcy, dzięki czemu psycholog może określić w jaki sposób badana osoba będzie się zachowywać w określonych sytuacjach. Badanie to odbywa się poprzez rozmowę z psychologiem oraz poprzez wypełnienie specjalnych kwestionariuszy.

Drugim etapem jest określenie sprawności intelektualnej badanej jednostki. Kierowca musi rozwiązać testy uwagi oraz testy sprawności intelektualnej.

Ostatnim etapem psychotestów jest badanie z wykorzystaniem aparatów psychotechnicznych. Aparaty te mierzą szybkość reakcji, koordynację wzrokowo-ruchową, postrzeganie przestrzeni i prędkości, oraz widzenie w ciemności. 

Jak zdać psychotesty dla kierowców?

Na to pytanie jest jedna prawidłowa odpowiedź: powinniśmy odpowiadać na pytania tak, jak umiemy. Pytania są tak skonstruowane, aby nie można było na nich mataczyć. Urządzeń psychotechnicznych też nie da się oszukać. Aby zdać te testy, warto być wypoczętym i nie zestresowanym. Pamiętajmy o tym, że te testy odpowiadają za bezpieczeństwo na drodze – jeżeli nie zdamy tego testu, to może kierowanie pojazdami nie jest nam pisane?