Każde auto działa na określony rodzaj paliwa samochodowego. Zatankowanie złego paliwa może mieć negatywny wpływ na układ paliwowy i w konsekwencji na cały silnik samochodu. Nierzadko się zdarza, że kierowcy mylą paliwo samochodowe, jakie należy zatankować i wlewają złe paliwo do swojego samochodu. Co zrobić w przypadku takiej pomyłki, żeby uniknąć kosztownych napraw silnika i całego układu wtrysków? Zapraszamy do artykułu, w którym wyjaśnimy krok po kroku, co zrobić, w przypadku pomylenia oznaczenia paliw na stacji benzynowej.
Nowoczesne silniki są bardzo czułymi konstrukcjami, szczególnie na zmianę parametrów paliwa samochodowego. W przypadku wystąpienia sytuacji, kiedy zatankujemy samochodów paliwem, które nie jest przeznaczone do danego modelu auta, pojawia się spory problem. Zarówno silniki diesla, jak i ich benzynowe odpowiedniki nie są przystosowane do działania na innym, złym paliwie, do którego nie zostały stworzone.
Jedyną różnicą między obiema silnikami jest koszt ich ewentualnej naprawy po popełnieniu błędu wlania nieodpowiedniego paliwa samochodowego do baku. Regeneracja silnika benzynowego wraz z całym układem może być kosztem zamykającym się w setkach złotych. Naprawa silnika diesla jest o wiele kosztowniejsza i jej ceny zaczynają się w tysiącach. Co zrobić, żeby uchronić silnik przed szkodliwym działaniem złej mieszanki paliwa samochodowego?
Zatankowanie złego paliwa, może zdarzyć się każdemu. Bardzo często dysponujemy więcej niż jednym samochodem i w pośpiechu zapominamy, które paliwo samochodowe przeznaczone jest do danego modelu. Jeśli jesteśmy świadomi, że zapomnieliśmy, nie działajmy na tak zwanego czuja. Informacja ta umieszczona jest przy wlewie każdego samochodu, więc warto się upewnić, żeby nie popełnić błędu. A co w przypadku, jeśli jednak wlejemy złe paliwo do baku samochodu? Przede wszystkim nie należy panikować.
Popełnienie tego błędu nie oznacza zaraz konieczności wykonania kosztownej naprawy silnika. Podstawową rzeczą, o której należy pamiętać to bezwzględny zakaz uruchamiania silnika. Jeśli jednak zorientowaliśmy się po czasie i przejechaliśmy kilka km na nie takim paliwie samochodowym, jak powinniśmy, musimy wręcz natychmiast zatrzymać samochód. Dalsza jazda może prowadzić do uszkodzenia układu paliwowego i silnika, a co za tym idzie, może nas wtedy czekać bardzo kosztowna naprawa.
Następnym krokiem, jaki należy podjąć, jest kontakt z warsztatem samochodowym. Jeżeli zła mieszanka paliwa nie dostała się do silnika, wystarczy jedynie spuścić złe paliwo z baku, oczyścić elementy i zatankować nowe. Jeżeli jednak doszło do zapłonu, konieczne może być również sprawdzenie silnika.
Omyłkowe zatankowanie nieodpowiedniego rodzaju paliwa samochodowego, wbrew pozorom jest dość często popełnianym przez kierowców błędem. Stacje benzynowe zastosowały kilka ułatwień oraz oznaczeń paliw, które mają chronić zarówno kierowców, jak i ich samochody.
Zatankowanie diesla do benzyny zdarza się teoretycznie rzadziej, ponieważ końcówka wlewu jest nieco szersza i uniemożliwia bezproblemowe zatankowanie. To powinno dać kierowcy do myślenia, że coś już jest nie tak. Poza różnymi średnicami otworów końcówek, stacje stosują również oznaczenia kolorystyczne. Czarne zarezerwowane jest dla diesla, zielone dla benzyny, a czerwony często oznacza auto gaz.
Podsumowując, podczas tankowania nie warto się spieszyć, a na spokojnie zastanowić się nad wybranym rodzajem paliwa samochodowego. Pozwoli nam to zaoszczędzić przede wszystkim stresu oraz niepotrzebnych wydatków na usuwanie złego paliwa oraz sprawdzenia stanu silnika.