Mycie samochodu w zimie – o czym warto wiedzieć?
26 grudnia 2022
Wymiana prawa jazdy – kto i w jakim terminie musi to zrobić?
3 stycznia 2023
Pokaż wszystkie

Zima na drodze to trudny czas zarówno dla samochodów jak i kierowców. Pryskające błoto pośniegowe, śnieg, codzienne skrobanie szyby – wszystko to powoduje, że okres zimowy jest nieustającą walką kierowców o czystość przedniej szyby samochodu i dostateczną widoczność w trakcie jazdy. Spryskiwacze pomocne latem, zimą mogą stanowić problem z powodu zamarzniętego płynu do spryskiwaczy, który zalega w kanalikach. Jak sobie radzić z tym problemem? Czy płyn do spryskiwaczy zimowy jest rozwiązaniem tych problemów? Jak dobrać odpowiedni płyn do spryskiwaczy? Zapraszamy do lektury. 

Płyn do spryskiwaczy zimowy – czy warto? 

Bardzo niskie temperatury, topniejący przy odwilży śnieg, który wpływa do szczelin i później zamarza to prawdziwa zmora okresu zimowego. Zima na drodze to ogromny test umiejętności kierowców oraz sprawności samochodów. Jednym z największych problemów jest utrzymanie w czystości przedniej szyby samochodu. Zabrudzona szyba zaburza pole widzenia kierowcy zmniejszając przy tym bezpieczeństwo jazdy. Dlatego w zimie tak ważnym jest stosowanie odpowiedniego płynu do spryskiwaczy, który nie zamarznie w kanalikach i pomoże w utrzymaniu czystości przedniej szyby samochodu.

Jednak czy płyn do spryskiwaczy zimowy nie jest tylko chwytem marketingowym? Czy stosowanie innego rodzaju płynów do spryskiwaczy nie sprawdzi się nawet lepiej w zimowych warunkach?

[Sprawdź też: Warsztat samochodowy Poznań]

Cechy płynu do spryskiwaczy na zimę

Płyn do spryskiwaczy zimowy jest specjalnie zaprojektowany tak, aby zapewnić skuteczną ochronę szyby jak i samego płynu znajdującego się w kanalikach, podczas wystąpienia niskich temperaturach. Zawiera on wysokie stężenie substancji rozpuszczających, które skutecznie rozpuszczają sól, śnieg i błoto, zapobiegając ich osadzaniu się na szybach i zatykaniu układu spryskiwaczy.

Dobrej jakości płyn do spryskiwaczy powinien cechować się:

  1. odpornością na mróz – zwykły płyn do spryskiwaczy przy nawet lekkich mrozach zamarza w dyszach i może poważnie uszkodzić układ. Co gorsza, płyn może zamarznąć również na szybie znacząco ograniczając widoczność. Dlatego żeby dobrze przygotować się na zimę na drogach i falę mrozów, warto kupić płyn do spryskiwaczy zimowy, zwracając szczególną uwagę na temperaturę krystalizacji podaną na opakowaniu. Najlepszym wyborem dla naszego klimatu będzie płyn do -20 stopni Celsjusza.  
  2. rozpuszczalnością lodu – płyn do spryskiwaczy na okres zimowy nie powinien jedynie być odporny na zamarzanie. Powinien nam pomóc w odladzaniu zamarzniętej szyby, tak, żeby jej nie uszkodzić. Dlatego większość płynów do spryskiwaczy zimowych ma w swoim składzie nie tylko alkohol, który obniża temperaturę zamarzania, ale także inne środki chemiczne jak chociażby gliceryna, przeciwgrzybiczy biocyd czy środek zabezpieczający przed korozją. Dzięki nim użycie płynu do spryskiwaczy ułatwi usunięcie lodu z szyby jednocześnie nie uszkadzając jej struktury.