Prowadzenie pojazdu to czynność złożona. Dotyczy nie tylko fizycznego sterowania autem, ale także skomplikowanego procesu poznawczego, który angażuje nasz umysł na wielu płaszczyznach. Szybkość przetwarzania informacji, uwaga i skupienie, pamięć operacyjna, percepcja przestrzenna i zdolności decyzyjne — to wszystko ma ogromne znaczenie w kontekście bezpiecznego i efektywnego prowadzenia pojazdu. Co warto wiedzieć o zdolnościach poznawczych? Jaką rolę odgrywają w procesie prowadzenia pojazdów mechanicznych? O tym przeczytasz w naszym dzisiejszym wpisie.
Zdolności poznawcze to proces polegający na odbieraniu wszelakich informacji z otoczenia, analizowaniu ich i ponownym wprowadzaniu w postaci jakiejś reakcji. Innymi słowy, są to umiejętności, które wykorzystujemy do wykonania każdego zadania — od stosunkowo prostego do bardziej złożonego.
Do zdolności poznawczych zaliczyć możemy m.in. uwagę i skupienie, percepcję (spostrzeganie), pamięć oraz szybkość przetwarzania informacji. Wszystkie te aspekty brane są pod uwagę w trakcie przeprowadzania badań psychologicznych dla kierowców zawodowych. Obniżone zdolności poznawcze mogą nie tylko bezpośrednio wpływać na jakość samej jazdy samochodem, ale przede wszystkim stanowić zwiększone ryzyko spowodowania wypadku drogowego.
Badania mające na celu sprawdzenia i ocenę stanu intelektualnego kierowcy, w tym zdolności poznawczych wykonuje się zarówno w przypadku kierowców kat C-E, jak i osób starających się o pozwolenie na przewóz osób i rzeczy. Co ciekawe, w 2024 roku w życie wejść ma unijny przepis, który nakazywał będzie osobom po 65. roku życia przechodzić dodatkowe badania lekarskie, w celu przedłużenia ważności prawa jazdy. Obecnie taki wymóg dotyczy wyłącznie kierowców zawodowych. Osoby do 60. roku życia mają obowiązek wykonywania badań lekarskich co 5 lat, natomiast osoby po ukończeniu 60. roku życia co 2.5 roku.