Zachowanie bezpieczeństwa na drodze jest obowiązkiem każdego kierowcy. Aby utrzymać nienaganny stan naszego pojazdu, musimy dostarczać samochód na okresowe badania stanu technicznego. Badania te są szczególnie ważne w pojazdach wyposażonych w instalację gazową. O czym trzeba pamiętać udając się na stację kontroli pojazdów autem z instalację LPG?
Przegląd auta z instalacją LPG musi odbywać się co roku. Przegląd ten jest obowiązkowy i dotyczy wszystkich aut, nawet tych, które wyjechały z salonu z fabryczną instalacją gazową. Dla porównania, nowe auto zasilane benzyną lub dieslem pierwszy przegląd przejdzie dopiero po 3 latach, a auto z gazem po roku. Warto także wspomnieć, że przegląd auta z instalacją gazową jest droższy od standardowego przeglądu. Badanie samochodu osobowego kosztuje zawsze 99 złotych, natomiast badanie auta z instalacją LPG to koszt 162 złotych. Dodatkowa opłata jest spowodowana specjalistycznymi badaniami instalacji gazowej. Opłaty zawsze uiszcza się przed wykonaniem badań. Ostatnim punktem, o którym warto wspomnieć jest fakt, że nie każda stacja kontroli pojazdów posiada uprawnienia do kontroli instalacji gazowych w samochodach. Aby dana stacja mogła kontrolować instalacje LPG i CNG, w jej opisie musi być litera “C”. C odpowiada za możliwość badania instalacji gazowych.
Przegląd auta z instalacją LPG wygląda analogicznie do zwykłego przeglądu, przy czym dodatkowym punktem jaki diagnosta musi sprawdzić jest stan instalacji gazowej. Kontrola instalacji gazowej jest niezbędna z punktu bezpieczeństwa, ponieważ gaz jest bardzo wybuchowy. Mimo że w dzisiejszych czasach bardzo rzadko spotyka się instalacje gazowe niskiej jakości, to wciąż trzeba je kontrolować. Nawet najmniejsza nieszczelność czy inna awaria może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji na drodze. Podczas badania diagnosta sprawdzi szczelność całej instalacji, a także oceni stan przewodów.
Niezbędnym dokumentem wymaganym podczas przeglądu jest dowód rejestracyjny samochodu. Jest on wymagany chociażby ze względu identyfikacji samochodu. Każdy przegląd powinien się rozpocząć od weryfikacji numeru VIN pojazdu, a także od sprawdzenia zapisów dodatkowych, np. zapis o obecności instalacji LPG. Jeżeli nasze auto nie będzie posiadać stosownego wpisu do instalacji, przegląd zostanie zakończony, a diagnosta każe nam udać się do urzędu i zaktualizować dane w dowodzie.
Kolejnym dokumentem, niezbędnym do badania technicznego pojazdu jest świadectwo legalizacji zbiornika gazowego. To świadectwo trzeba za każdym razem przedstawiać diagnoście. Potwierdzenie to określa, jakie parametry techniczne spełnia dana butla, określa szczelność oraz poświadcza, że Transportowy Dozór Techniczny dopuścił daną butlę do eksploatacji w ruchu lądowym.
Ostatnim wymaganym dokumentem, niezbędnym do wykonania przeglądu stanu technicznego jest świadectwo legalizacji sposobu montażu instalacji gazowej. Dokument ten określa, w jaki sposób została zainstalowana instalacja gazowa w danym pojeździe. Każda instalacja, założona po 20 kwietnia 2001 roku musi mieć takie świadectwo. Świadectwo także trzeba okazywać diagnoście podczas każdej wizyty na stacji kontroli pojazdów.
Jeżeli zainstalowaliśmy nową instalację w naszym pojeździe, musimy zgłosić ten fakt do urzędu w którym rejestrowaliśmy auto. Wykonanie wpisu do dowodu nie wymaga wymiany dowodu rejestracyjnego, ponieważ stosowna informacja potwierdzona stemplem będzie umieszczona w adnotacjach urzędniczych. Ponadto, użytkowanie auta napędzanego gazem będzie wymagać od właściciela pojazdu systematycznego dbania o podzespoły silnika, a także będzie wymagać regularnych wymian oleju i filtrów.