Ile kosztuje rocznie utrzymanie samochodu?
3 czerwca 2021
Skąd pochodzi koń mechaniczny?
17 czerwca 2021
Pokaż wszystkie

Olej silnikowy jest niezbędnym elementem silnika, który odpowiedzialny jest za chłodzenie, smarowanie oraz oczyszczanie silnika podczas jego pracy. Jako że silnik jest sercem napędowym naszego pojazdu, dbanie o niego poprzez regularne wymiany oleju jest niezbędnym minimum. Olej, wymieniany co roku, spowoduje niezawodną pracę jednostki napędowej. Co jednak robić, gdy z silnika kapie olej? Czy auto nadaje się do eksploatacji?

Zadanie oleju

Olej silnikowy jest elementem układu napędowego, który pracuje bardzo ciężko. Olej musi znosić wysokie wahania temperatur – zwłaszcza zimą – a także być dostatecznie płynny by móc wniknąć pomiędzy pracujące powierzchnie w silniku. Olej silnikowy ma za zadanie schładzać jednostkę napędową, poprzez wytwarzanie filmów smarnych w odpowiednich miejscach. Oczywiście olej nie jest w stanie sam utrzymać temperatury silnika w ryzach, dlatego też korzysta się z układów chłodzenia. Olej silnikowy, poprzez wspomniane wcześniej filmy smarne, obniża tarcie w silniku zwiększając jego wydajność. Olej silnikowy pozwala na zachowanie odpowiednich przerw pomiędzy pracującymi elementami, dzięki czemu mniej się one zużywają. Olej odpowiada także za oczyszczanie silnika z nagromadzonych zabrudzeń, takich jak mikro opiłki metalu czy nagar. 

Co oznacza plama oleju?

Plama oleju pod silnikiem oznacza wyciek. Jako że brak oleju jest skrajnie niebezpieczny dla silnika należy przedsięwziąć kilka działań, mających na celu ustalenie poziomu niebezpieczeństwa, jaki dany wyciek generuje. Pierwszym, podstawowym rodzajem wycieku jest zapocenie w okolicy którejś uszczelki. Zapocenie to nic innego jak bardzo powolny wyciek, który zazwyczaj jest spowodowany wysokim ciśnieniem panującym w arteriach olejowych. Ciśnienie zwiększa się wraz z obrotami silnika, przez co może się okazać, że jazda na ekstremalnie wysokich obrotach spowoduje wyciśnięcie oleju przez uszczelki. Takie zjawisko jest stosunkowo często spotykane, zwłaszcza w starszych autach należących do młodych kierowców ze “sportowym” zacięciem. Zapocenia tego typu można pozbyć się poprzez lokalizację wycieku oraz wymianę uszczelek. Jeżeli mimo wymiany uszczelek auto nadal kapie, to należy sprawdzić miejsce w którym wymienialiśmy uszczelkę – jeżeli to miejsce jest suche, to znaczy że nowa uszczelka trzyma, a olej znalazł sobie inne miejsce do ucieczki. Wymiana uszczelek po jednej to bezsensowna praca, dlatego gdy zauważymy wyciek spod uszczelek, to warto wymienić wszystkie – pamiętajmy, że uszczelki są tego samego wieku, przez co są tak samo zużyte. Wymiana pojedynczych uszczelek doprowadzi nas jedynie do szewskiej pasji. 

Uszkodzenie miski olejowej

Miska olejowa jest elementem, w którym zbiera się olej podczas gdy silnik nie pracuje. Wiele aut posiada osłony miski olejowej, które mają za zadanie ochronić ją przed uszkodzeniami. W autach bez osłony może się zdarzyć, że miskę uszkodzimy. Najgorszym scenariuszem jest przebicie miski – w takiej sytuacji jedyne co możemy zrobić to zadzwonić po pomoc oraz lawetę. Przebicie miski zazwyczaj oznacza wylanie się całego oleju z silnika, a połączenie oleju silnikowego z asfaltem daje nam lodowisko. W takiej sytuacji musimy zabezpieczyć plamę oleju i poczekać na odpowiednie służby. Strażacy powinni zasypać olej sorbentem, który spowoduje wchłonięcie oleju. Tymczasem my powinniśmy zabrać auto do mechanika samochodowego na naprawę. Najmniej niebezpieczny scenariusz to lekkie wgniecenie miski, które spowoduje powolny wyciek oleju. W takiej sytuacji zazwyczaj wystarczy wymienić miskę olejową na nową. Sama wymiana jest bardzo prosta, zwłaszcza dla ludzi którzy nie boją się pobrudzić.

Uszkodzenia pierścieni uszczelniających lub uszczelki głowicy

Pierścienie uszczelniające są elementami które znajdują się na wałkach rozrządu oraz wale korbowym. Ich wymiana jest problematyczna, ponieważ wymaga demontażu rozrządu. Wycieki te są widoczne zawsze od strony rozrządu. Gorzej wygląda wyciek oleju spod głowicy. Wyciek tego rodzaju pojawia się na bloku silnika pod łączeniem z głowicą. Naprawa uszkodzeń tego typu wymaga zdjęcia głowicy i wymiany uszczelki pod głowicą. Oprócz wymiany UPG, głowicę oddaje się na planowanie, czyli wyrównywanie powierzchni stykowej, którą głowica przylega do bloku silnika. Całość operacji zazwyczaj jest na tyle kosztowna, że warto przy okazji podrasować głowicę, dokonując portingu zaworów i kanałów w głowicy. Dzięki takiemu zabiegowi nie dość że uszczelnimy głowicę to jeszcze uzyskamy kilka koni więcej z silnika. 

Silniki turbodoładowane

Jeżeli zauważymy, że z układu dolotowego kapie nam olej, to powinna nam się zapalić czerwona lampka. Uszkodzenia turbosprężarki są na tyle niebezpiecznie, że powinniśmy się nimi zająć od razu. Zwłaszcza w silnikach diesla, uszkodzone turbo z którego leje się olej jest niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do rozbiegania silnika. A rozbieganie silnika diesla oznacza praktycznie zawsze śmierć jednostki napędowej. Co ciekawe, naprawa tych uszkodzeń nie koniecznie musi być bardzo droga. Oddanie turbiny do regeneracji to zależnie od modelu pojazdu koszt od 500 zł wzwyż. A zregenerowana turbina to gwarancja spokoju na kolejne kilkadziesiąt lat.