Przegląd przyczepy kempingowej – o czym pamiętać żeby go przejść?
7 stycznia 2020
Przegląd rejestracyjny. Wszystko co musisz wiedzieć.
21 stycznia 2020
Pokaż wszystkie

Każdy właściciel samochodu przynajmniej raz w życiu miał do czynienia z koniecznością wymiany rozrządu. Czym jest, jak działa i dlaczego warto wymienić go w terminie? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak działa silnik spalinowy?

Silniki spalinowe potrzebują do pracy mieszanki paliwowo-powietrznej, która dostarczana jest do cylindrów. W nich poruszają się tłoki, które powodują wybuch mieszanki oraz usuwanie z obiegu produktów reakcji spalania. Do czego służy w tym procesie rozrząd?

Rozrząd – co to jest?

Rozrząd to system połączonych ze sobą zaworów. Rolą jaką pełni rozrząd jest synchronizacja pracy wszystkich elementów silnika, a tym samym zapewnienie ciągłości jego pracy i bezawaryjności. Rozrząd odpowiada za dostarczenie ładunków do cylindrów oraz odprowadzenie spalin do kanałów wylotowych auta.

Rodzaje i ewolucja rozrządu

Układ rozrządu zmieniał się na przestrzeni lat. Z biegiem czasu koła zębate zostały zastąpione paskiem, a następnie łańcuchem rozrządu. Łańcuch przez wiele lat był uważany z kolei za bardzo solidne rozwiązanie, jednak wielu producentów, chcąc zaoszczędzić na materiałach, zaczeło wypuszczać na rynek wadliwe produkty. Prowadziło to do konieczności częstej wymiany rozrządu.

Obecnie coraz częściej w nowszych modelach samochodów stosuje się paski zębate ze zbrojeniem, które cechują się dużą wytrzymałością i cichą pracą.

Awaria rozrządu – jakie mogą być skutki?

Wiemy już jakie są rodzaje rozrządu i jak działają. Warto więc zastanowić się, dlaczego wymiana rozrządu w terminie jest taka ważna i jakie mogą być skutki awarii tego układu.

Rozrząd synchronizuje pracę wału korowego oraz wałka rozrządu. Odpowiada za otwarcie zaworów ssących i wydechowym w odpowiednim momencie. Zakłócenie lub przerwanie tego procesu może skutkować zetknięciem się zaworów z tłokiem. Prowadzi to do uszkodzenia obydwu części, a co za tym idzie poważnej awarii silnika. Każdy kierowca, który dba o swój samochód z pewnością ma świadomość jak kosztownym zabiegiem jest remont tej części pojazdu.

Jak często wymieniać rozrząd?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od rodzaju rozrządu, marki samochodu czy zaleceń producenta. Termin wymiany rozrządu z reguły określają dwie rzeczy – przebieg oraz wiek silnika.

W niektórych samochodach czynności tej dokonuje się co kilkadziesiąt kilometrów, w innych raz na sto lub dwieście tysięcy kilometrów.

Oczywiście ilość przejechanych odległości nie jest jedynym wyznacznikiem, a wymiana rozrządu powinna być przeprowadzana co kilka lat. Ma to związek ze starzejącymi się gumowymi materiałami, z których wykonane są elementy rozrządu. Mogą one z biegiem lat tracić swoje właściwości i zwiększać ryzyko awarii.

Na co zwrócić uwagę, aby nie dopuścić do awarii rozrządu?

Podczas jazdy samochodem warto zwrócić szczególną uwagę na dźwięki jakie dochodzą spod maski naszego pojazdu. Mogą one sygnalizować problemy z działaniem rozrządu i sugerować konieczność jego wymiany. Dla bezpieczeństwa silnika zawsze sugeruje się, aby przy kupnie używanego samochodu wymienić rozrząd przed rozpoczęciem użytkowania pojazdu. Dzięki temu możemy uniknąć niemiłej niespodzianki na drodze…