Układy kierownicze są złożone z wielu podzespołów. Jednym z nich jest układ wspomagania kierownicy, który pomaga podczas trudnych manewrów na parkingu a także podczas ciasnych zakrętów. Gdyby nie układ wspomagania, prowadzenie samochodu wymagałoby dużej ilości siły i wytrzymałości. Czym w zasadzie jest układ wspomagania oraz jakie są jego rodzaje? Jak działa wspomaganie kierownicy?
Wspomaganie kierownicy, a w zasadzie wspomaganie układu kierowniczego jest systemem, którego głównym założeniem jest wspieranie kierowcy podczas pokonywania zakrętów oraz podczas parkowania. Układ wspomagania składa się z różnych elementów, a jego budowa jest uzależniona od rodzaju wspomagania. Najpopularniejszymi rodzajami wspomagania są wspomaganie hydrauliczne i elektryczne, jednak oprócz tych dwóch rozwiązań możemy także spotkać wspomaganie pneumatyczne – które obecne jest w ciągnikach siodłowych, oraz elektrohydrauliczne. Układy wspomagania występują w samochodach osobowych, ciągnikach siodłowych, dostawczakach i autobusach. Spotykane są również maszynach rolniczych i budowlanych.
Hydrauliczny układ wspomagania jest pierwszym rodzajem pomocy kierowcy. Powstał w latach 50. ubiegłego wieku oraz zadebiutował w pojeździe Chrysler Imperial. Ta innowacja zmusiła konkurencję do opracowania swoich rozwiązań w tej dziedzinie. Od momentu powstania aż do dzisiaj, hydrauliczne wspomaganie jest najpopularniejszym rozwiązaniem.
Układ hydraulicznego wspomagania składa się z kilku głównych podzespołów. Najważniejszym z nich jest pompa wspomagania. Jest to element zasilany z wału korbowego silnika. Energia z wału przenoszona jest na wał pompy za pomocą paska wieloklinowego. Pompa działa nieustannie, tworząc wysokie ciśnienie w układzie hydraulicznym. Płyn hydrauliczny obecny w pompie jest tłoczony pod dużym ciśnieniem do maglownicy. W maglownicy jest specjalny element, który wspomaga ruch kierownicy gdy wykryje taką konieczność.
Układ hydrauliczny to, oprócz dokładnego sterowania i czucia drogi, wady w postaci dużej masy oraz zwiększonego poboru paliwa przez silnik spalinowy. W wypadku awarii układu hydraulicznego musimy się także zmierzyć z dużymi kosztami naprawy lub wymiany elementów hydraulicznych.
Coraz częściej spotykany rodzaj wspomagania. Układ ten, w porównaniu do masywnego układu hydraulicznego, jest lekki i kompaktowy. Układ elektryczny nie zwiększa spalania silnika a także jest dużo lżejszy. Wspomaganie elektryczne nie obciąża silnika tak jak hydraulika, ponieważ żaden z elementów wspomagania nie jest połączony z silnikiem. Energia potrzebna do działania brana jest z alternatora, który tak czy siak jest obciążeniem dla silnika. Auta wyposażone w elektryczne wspomaganie mają obniżone spalanie o około pół litra na sto kilometrów.
Układ ten składa się z czujników i silnika elektrycznego. Gdy czujniki wykryją potrzebę wspomagania, silnik zaczyna pracę. Silnik jest na tyle mały, że umiejscowiony jest na kolumnie kierowniczej. Układ elektrycznego wspomagania jest doskonałym wyborem do małych, lekkich aut z malutkimi silnikami. Podczas jazdy miejskiej, wspomaganie elektryczne pokazuje swój potencjał.
Układ wspomagania elektrycznego ma niestety kilka wad, spośród których największą jest brak czucia jezdni. Większość układów elektrycznych sprawia wrażenie, że kierownica nie jest połączona z kołami. Ponadto, duża ilość kręcenia kierownicą przy niskiej prędkości może spowodować przegrzanie się układu, co spowoduje awaryjne wyłączenie się systemu wspomagania.
Układ elektrohydrauliczny jest połączeniem hydrauliki i elektryki. Zamiast standardowej pompy wspomagania, w elektrohydraulice mamy silnik elektryczny który działa jako pompa. Takie rozwiązanie eliminuje straty energii spowodowane występowaniem paska wieloklinowego oraz samej pompy. W ten sposób masa układu również jest mniejsza. Rozwiązanie to niestety nie jest jeszcze popularne.
Jeżeli podczas jazdy zapali się nam lampka ostrzegawcza dotycząca wspomagania nie panikujmy. Praktycznie każdy samochód nadal ma połączenie kierownicy z kołami, co oznacza że będziemy mogli skręcać – będzie to jednak utrudnione. Jeżeli mamy awarię wspomagania warto udać się do warsztatu samochodowego na sprawdzenie układu. Pamiętajmy, że dbając o stan techniczny pojazdu dbamy o swój komfort i bezpieczeństwo.