Skąd pochodzi koń mechaniczny?
17 czerwca 2021
Sprzęgło – jak prawidłowo go używać?
29 czerwca 2021
Pokaż wszystkie

Coraz więcej nowych pojazdów na naszych drogach nie posiada dźwigni hamulca postojowego. Zamiast tego, zamontowany jest mały przycisk elektrycznego hamulca postojowego. Czym różni się elektryczny ręczny od klasycznego hamulca zaciąganego za pomocą dźwigni? Dlaczego producenci samochodów coraz częściej korzystają z tego rozwiązania? Jakie są wady i zalety elektrycznego hamulca postojowego?

Czym jest hamulec postojowy?

Hamulec postojowy, zwany także hamulcem ręcznym to rozwiązanie, służące do unieruchomienia pojazdu poprzez podniesienie dźwigni hamulca. Rozwiązanie oparte na dźwigni i cięgnach można znaleźć w starszych autach oraz w kilku nowych, tanich modelach. Większość nowych samochodów wyposażona jest w hamulec postojowy obsługiwany za pomocą przycisku. Elektrycznie sterowany hamulec ręczny ma kilka ciekawych zalet, między innymi to, że sam się on zaciąga podczas postoju czy podczas zatrzymania pod górkę. Hamulec postojowy nosi także nazwę hamulca awaryjnego, ponieważ często jego budowa pozwala na hamowanie w sytuacji, gdy nasze hamulce ulegną awarii. 

Zalety elektrycznego hamulca postojowego

Jako że hamulec elektryczny uruchamia się elektrycznie, a nie manualnie, wielkość urządzenia potrzebnego do zaciągnięcia hamulca została bardzo zmniejszona. Dzięki miniaturyzacji w kabinie pasażerskiej wygospodarowano dużo więcej miejsca. Oprócz miejsca, zastosowanie elektryki i elektroniki pozwoliło na uzyskanie kilku dodatkowych funkcji wspierających kierowcę. Zalety te spowodowały powolne wypieranie hamulca ręcznego obsługiwanego za pomocą dźwigni manualnej. Zalety, które warto wymienić to:

  • łatwość obsługi – wciśnięcie przycisku jest dużo łatwiejsze od siłowania się z dźwignią,
  • dostępność dla pasażerów – w sytuacji awaryjnej, w której kierujący pojazdem straci przytomność, wciśnięcie hamulca postojowego powinno wyhamować pojazd. Warto, by kierowca przed podróżą pokazał jak korzystać z takiego hamulca w razie takiego zdarzenia. Warto także przetestować samemu, czy hamulec w ogóle zadziała. Możliwe są zabezpieczenia, które mają za zadanie ochronić hamulec przed przypadkowym naciśnięciem. 
  • hamowanie awaryjne – w sytuacji awaryjnej, użycie klasycznego hamulca ręcznego może spowodować zablokowanie jednej osi. Siła hamowania jest wtedy niska. Elektryczny hamulec postojowy bardzo rzadko hamuje wszystkimi kołami na raz, dzięki czemu siła hamowania jest bardzo wysoka. Dodatkowo, sprzężenie elektrycznego ręcznego z ABSem i ESP powinno spowodować stabilne i przewidywalne hamowanie. Aby zahamować hamulcem elektrycznym należy wcisnąć przycisk i trzymać go do momentu zatrzymania samochodu. Wiele pojazdów posiada różne rozwiązania w tej materii, dlatego warto dokładnie przestudiować instrukcję obsługi.
  • ruszanie pod górę – hamulce elektryczne pomagają w ruszaniu pod górkę. Automatycznie zaciągają się podczas postoju, oraz puszczają gdy dodamy gazu. Rozwiązanie to jest bardzo proste i bardzo przyjemne w użytkowaniu. 
  • brak dźwigni ręcznego – zamiast dźwigni hamulca ręcznego, który zazwyczaj zajmuje sporo miejsca na środku pojazdu umieszczony jest przycisk hamulca. Dzięki temu jest dużo więcej miejsca w aucie na schowki czy cup holdery. 

Wady elektrycznego ręcznego

Hamulce elektryczne posiadają również wady. Podstawową wadą tego rozwiązania jest uzależnienie hamulca od energii elektrycznej. Jeżeli zostawimy auto na hamulcu postojowym i rozładuje nam się akumulator, to nie ruszymy samochodu. Trzeba będzie podładować akumulator aby auto ruszyło. Ponadto, elektryczny hamulec postojowy to także duża elektronizacja układu hamulcowego, przez co do poprawnej wymiany klocków czy tarcz potrzebny będzie komputer, poprzez który wgramy do komputera pokładowego informacje o wymianie tych elementów. Hamulce elektryczne cierpią także na typowe przypadłości urządzeń elektrycznych. Często zdarzają się awarie styczników, przełączników czy sterowników. Na całe szczęście naprawa hamulca elektrycznego nie jest droga.

Popularne usterki

Najpopularniejszymi usterkami hamulca elektrycznego są błędy spowodowane uszkodzeniem przycisku. Objawem takiej usterki jest brak reakcji na wciśnięcie przycisku przy jednoczesnej pracy automatycznego zaciągania na postoju. Oczywiście nie zawsze to jest przyczyną niedziałającego hamulca. Jeżeli wasz ręczny nie zaciąga się automatycznie, nie odblokowuje się automatycznie to znak, że któryś z czujników przestał działać lub sterownik się “wysypał”. Dużo gorzej, gdy ręczny zaczyna wydawać dziwne dźwięki podczas włączania lub wyłączania. W takiej sytuacji warto udać się do profesjonalnego warsztatu mechanicznego, który zdiagnozuje problem. Odpowiednio przeprowadzona diagnostyka samochodowa to gwarancja prawidłowej naprawy, która usunie usterkę na stałe.