Diagnostyka komputerowa samochodów służy przede wszystkim do odczytywania kodów błędów, jakie zostały zapisane w pamięci komputera. Dzięki temu rozwiązaniu, mechanicy są w stanie łatwo i szybko zweryfikować potencjalne usterki w pojeździe, co wydatnie zmniejsza czas potrzebny na dokonanie napraw. Kiedy warto udać się na diagnostykę komputerową samochodu?
Diagnostyka komputerowa samochodów polega na podpięciu specjalnego komputera diagnostycznego, zwanego też testerem diagnostycznym, który odczytuje dane zapisane w komputerze pokładowym samochodu. We współczesnych samochodach, komputer przechowuje w swojej pamięci oprogramowanie sterujące silnikiem a także innych podzespołów. Oprócz przechowywania oprogramowania sterującego, komputer pokładowy zapisuje także wszelkie kody błędów, które wystąpiły podczas użytkowania samochodu. Dzięki komputerom diagnostycznym, odczytanie kodów błędu zajmuje raptem kilka minut, a także pozwalają na wykrycie błędów, które w innym wypadku byłyby niewykrywalne.
Diagnostyka komputerowa samochodu to przede wszystkim możliwość odczytania kodów błędów oraz zlokalizowania potencjalnych usterek. Dzięki diagnozie komputerowej jesteśmy w stanie sprawdzić systemy bezpieczeństwa samochodu, takie jak ABS, ESP, SRS a także poduszki powietrzne. Dodatkowo, z komputera pokładowego jesteśmy w stanie wyjąć takie informacje jak: temperatura silnika, czasy wtrysków, informacje dotyczące przepływomierza a także informacje z sond lambda. Dostępność do wymienionych danych jest jednak uzależniona od oprogramowania komputera diagnostycznego a także samego komputera w samochodzie.
Najważniejszą zaletą komputerowej diagnostyki samochodu jest możliwość bardzo szybkiego sprawdzenia logów (zapisów stanu pojazdu) a także kodów błędów. W bardzo krótkim czasie jesteśmy w stanie sprawdzić stan techniczny pojazdu, a dodatkowo nie trzeba w tym celu demontować żadnych elementów samochodu.
Dodatkowo, warto wspomnieć o wysokiej skuteczności wykrywania usterek wraz z kompleksową diagnozą całego pojazdu. Pojazdy z komputerem pokładowym są łatwiejsze w naprawie, ponieważ auto samo komunikuje, co jest z nim nie tak.
Diagnostykę samochodową warto wykonać, gdy:
Diagnostyka komputerowa jest szczególnie polecana podczas zakupu używanych samochodów, ponieważ w logach można szybko dotrzeć do tego, czy dane auto brało udział w wypadku. Mimo doskonałej pracy blacharsko-lakierniczej, logi pojazdu powinny zawsze pozostać niezmienione.
Diagnostyka komputerowa jest tanim przedsięwzięciem, którego cena może kosztować do 200 zł. Zawsze można kupić samemu komputer do diagnostyki samochodu, jednak profesjonalne rozwiązania z tej materii są bardzo drogie. Dużo tańszym i lepszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniej wtyczki wraz z darmowym programem do diagnostyki samochodu. Rozwiązania tego typu zazwyczaj kosztują w okolicach diagnozy w warsztacie mechanicznym, jednak nie zawsze są w stanie odczytać wszystkie błędy. Problemem może być także kompatybilność. Jeżeli chcesz zbadać swój samochód, to najbezpieczniejszym wyjściem będzie odwiedzenie warsztatu samochodowego. Warto w tym miejscu nadmienić, że w starszych autach nie zawsze będzie uniwersalna złączka diagnostyczna w standardzie OBD2. Część starszych aut posiada swoje, dedykowane złączki w innych standardach, przez co diagnostyka aut posiadających ponad 20 lat może być niemożliwa. Jeżeli nie wiesz, czy twoje auto nadaje się do diagnostyki komputerowej, to zadzwoń do nas! Nasi specjaliści postarają się odpowiedzieć na Państwa pytania. Zapraszamy!