Opony całoroczne czy zimowe - jak wybrać opony?
Opony całoroczne czy zimowe – jak wybrać opony?
14 stycznia 2022
Jak dbać o lakier samochodu?
Jak dbać o lakier samochodu?
4 lutego 2022
Pokaż wszystkie

Wielu kierowców nie przykłada uwagi do żarówek, jakie są zainstalowane w ich pojeździe. W związku z tym, często można spotkać na drodze pojazdy, w których jedna z żarówek nie świeci. W tym wpisie postaramy się opowiedzieć, dlaczego warto regularnie wymieniać żarówki a także kiedy to robić. Postaramy się także przedstawić podstawowe zasady dotyczące wymiany żarówek samochodowych a także odpowiedzieć na pytanie, czy warto sprawdzić oświetlenie na stacji diagnostycznej.

Żarówki samochodowe

Żarówki samochodowe są niezbędnym elementem eksploatacyjnym w każdym pojeździe, jaki ma zamiar poruszać się po drogach. Zadaniem żarówek jest oświetlanie drogi przed pojazdem, a także określenie krawędzi bocznych pojazdu. Ponadto, zapalone żarówki wpływają na nasze bezpieczeństwo, ponieważ dzięki nim samochód jest widoczny z dużej odległości. Dlatego tak ważne jest, aby oświetlenie samochodu było sprawne. 

Najpopularniejsze żarówki halogenowe, jakie są stosowane w samochodach osobowych to żarówki typu H4 oraz H7. Żarówki typu H4 są żarówkami dwuwłóknowymi, co oznacza że jedna żarówka odpowiada jednocześnie za światła mijania i światła drogowe. Ponadto, przepalenie się świateł mijania nie oznacza, że światła drogowe także nie będą świecić. Żarówki typu H4 posiadają dwa niezależne żarniki, stąd jedna żarówka odpowiada za dwa rodzaje świateł. Żarówki typu H7 posiadają jeden żarnik, przez co ich zastosowanie jest uzależnione od klosza, w którym je zamontujemy. H7 może być zarówno żarówką mijania, drogową jak i przeciwmgielną. 

Wymiana żarówek – kiedy powinna nastąpić

Wymiana żarówek samochodowych powinna nastąpić raz na dwa lata – o ile kupimy żarówki o długim terminie przydatności. Z reguły, żarówki powinno się wymieniać co roku, jednak praktyka pokazuje, że połowa kierowców wymienia żarówki dopiero, gdy te się przepalą. Takie zachowanie jest niebezpieczne, ponieważ może się stać gdy najbardziej będziemy potrzebować źródeł światła. Jeżeli żarówka przepali się podczas mgły, deszczu czy w nocy – widoczność naszego pojazdu zostanie mocno obniżona. Tym samym, nasze bezpieczeństwo zostanie obniżone, i to na własną prośbę. 

Wymiana żarówek powinna następować zawsze parami – doskonale wiemy, że wielu kierowców wymienia żarówkę tylko, gdy ta się przepali. Niestety ale jest to błąd. Sami dokonaliśmy eksperymentu, w tej dziedzinie. Nie wymienialiśmy żarówek, dopóki jedna z nich się nie przepali. Gdy żarówka doznała awarii, wyjęliśmy obie w celu sprawdzenia ich stanu. Żarówka H4, która się przepaliła nie posiadała żarnika mijania, natomiast żarnik drogowy był mocno zużyty. Sprawna żarówka H4 posiadała obydwa żarniki mocno zużyte. Były one zużyte do tego stopnia, że lekkie puknięcie w żarówkę spowodowało przerwanie się żarnika mijania. Jak widać, wymiana żarówek zawsze powinna odbywać się parami – tak samo jak jest to z amortyzatorami, końcówkami wahaczy, tulejami i innymi elementami, które zawsze wymienia się parami. 

Ustawianie świateł po wymianie

Ustawienie świateł po wymianie żarówek zawsze powinno mieć miejsce. Większość kierowców zapomina o takiej regulacji, przez co czasami można spotkać na drodze auto, które świeci nam w oczy. Nie zapominajmy o tym, że niepoprawnie ustawione światła to podstawa do zabrania dowodu rejestracyjnego przez patrol policji. Jeżeli samodzielnie wymieniliśmy żarówki, warto podjechać pod jakąś ścianę aby zobaczyć, czy linie podziału się pokrywają. Jeżeli widać, że światło z żarówek jest nierówno ustawione, warto udać się do stacji kontroli pojazdów na zbadanie i ustawienie świateł. Taka usługa jest dość tania, a jednocześnie wpływa na komfort prowadzenia pojazdu a także sprawia, że nasze auto jest widoczne na drodze bez oślepiania kierowców jadących z naprzeciwka. 

Jak wymienić żarówki w nowych autach?

Większość nowych aut posiada specjalne komputery odpowiedzialne za sterowanie żarówkami. Dzięki temu, komputer jest w stanie interpretować stan i działanie żarówki. Niestety, w takich modelach wymiana żarówki często nie wystarcza. Aby zapewnić sobie sprawne oświetlenie należy pojechać do warsztatu, gdzie mechanicy za pomocą komputera diagnostycznego wgrają informację, o pojawieniu się nowych żarówek. Ponadto, wiele nowych samochodów jest zbudowane tak, aby żadna postronna osoba nie była w stanie żarówek wymienić. W takim wypadku, warsztaty samochodowe także przychodzą z pomocą.