Wbrew pozorom wielu kierowców uważa, że o samochód należy dbać szczególnie w okresie zimowym. Tymczasem to sezon letni i związane z nim wysokie temperatury, słońce, czy wysoka suchość powietrza może negatywnie wpływać na nasz pojazd, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. W tym poradniku zebraliśmy kilka — według nas — najistotniejszych informacji dotyczących odpowiedniego serwisowania samochodu w okresie letnim. Jesteśmy przekonani, że nasze wskazówki pozwolą w sposób prawidłowy i co najważniejsze z zauważalnymi efektami zadbać o swój pojazd w letnie miesiące.
Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak dbać o samochód latem? Absolutna podstawą, jeśli chodzi o prawidłową pielęgnację pojazdu, jest oczywiście jego regularne mycie. Od tego wszystko się bowiem zaczyna. Zanim jednak przejdziemy do wykonywania tej czynności, pamiętać musimy o jednej bardzo ważnej zasadzie. Nigdy, ale to przenigdy nie powinniśmy wykonywać mycia na bardzo rozgrzanym aucie. Takie działanie może skutkować tym, że po wyschnięciu na karoserii pozostaną mało estetyczne i trudne do usunięcia plamy oraz zacieki. Jest to spowodowane przede wszystkim zbyt szybkim wysychaniem detergentu na rozgrzanej powierzchni oraz niedokładnym spłukaniem.
Drugim sposobem na dbanie o auto w sezonie letnim jest nakładanie wosku, czyli woskowanie. Taki wosk działa niczym tarcza ochronna samochodu. Odbija promienie UV oraz co równie ważne, zmniejsza przyczepność brudu do jego powierzchni.
Zdarzyło się, że stałeś w korku, na dworze panował upał, a z Twojej klimatyzacji samochodowej wydobywał się nieprzyjemny zapach? Aby uniknąć takich sytuacji, należy jeszcze przed sezonem wakacyjnym zadbać o prawidłowy serwis klimatyzacji samochodowej. Mowa tu nie tylko o odgrzybianiu autoklimy, ale także jej napełnianiu. Takie działania zapewnią nie tylko wysoki komfort jazdy, ale także pozwolą utrzymać odpowiednią czystość wewnątrz pojazdu. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia grzybów i pleśni.
Poza standardową i kompleksową kosmetyką samochodu, a także prawidłowym dbaniem o klimatyzację samochodową należy również pamiętać o właściwym chłodzeniu pojazdu. W tym przypadku już na początku sezonu wakacyjnego należy upewnić się, że system chłodzenia jest w pełni sprawny, a płyn chłodniczy jest uzupełniony. W przypadku problemów z samodzielną diagnostyką systemu chłodzenia warto zapytać o jego stan mechanika samochodowego, który będzie wykonywał regularny przegląd techniczny.
Promieniowanie UV, które nadmiernie możemy odczuć na naszej skórze, może również negatywnie wpłynąć na jakość lakieru samochodowego — powoduje jego blaknięcie oraz matowienie. Wszystko to związane jest, z tym że lakier samochodowy pod wpływem wysokich temperatur i silnego promieniowania UV mięknie i rozszerza się, przez co traci swoje właściwości. Dlatego pamiętajmy, że w sezonie letnim nie powinno się parkować auta w miejscu nadmiernie nasłonecznionym. Lepiej jest wybrać zacienione, zalesione miejsce, a jeśli jest taka możliwość, to najlepszym rozwiązaniem będzie parkowanie pojazdu w garażu, pod zadaszeniem.