Na badania psychologiczne po utracie prawa jazdy kierowane są najczęściej osoby, które prowadziły pojazd pod wpływem alkoholu, lub innych środków odurzających. Jeśli popełniliśmy tego rodzaju błąd i chcemy go naprawić, to w celu odzyskania prawa jazdy, będziemy musieli wykonać badanie psychologiczne. Jak przebiega badanie psychologiczne i lekarskie po utracie prawa jazdy? Jak się do niego przygotować? O tym opowiemy w naszym poradniku.
Prawa jazdy można stracić w wielu różnych sytuacjach, jednak najczęstszym powodem jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, lub innych środków odurzających. Ponadto policjant może zdecydować o zatrzymaniu prawa jazdy po przekroczeniu 24 punktów karnych, przekroczeniu prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym, lub kolizji drogowej, w której występuje ewidentnie nasza wina, a która to mogła być spowodowana brawurową jazdą.
Wszystkie przedstawione powyżej przypadki dotyczą zatrzymania prawa jazdy krótkoterminowo i aby je odzyskać taka osoba musi przejść badania psychologiczne po utracie prawa jazdy. Istnieją również sytuacje, w których sąd może orzec o dożywotnim zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych. Choć tego typu sytuacje zdarzają się rzadko, to jednak powodem takiej decyzji może być spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym.
Wsiadanie za kierownicę i prowadzenie samochodu po tzw. “pijaku” jest bardzo niebezpieczne nie tylko do samego kierowcy, ale przede wszystkim innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, że gdy mamy w planach rodzinną imprezę, spotkanie z kolegami, czy po prostu gorszy dzień i chcemy skosztować alkoholu, to pod żadnym, ale to żadnym pozorem nie możemy prowadzić pojazdu mechanicznego.
Jeśli jednak tego rodzaju sytuacja już się wydarzyła, to jednym z warunków do odzyskania naszego dokumentu i możliwości ponownego prowadzenia pojazdów mechanicznych jest przejście przez badania psychologiczne dla kierowców po alkoholu. Tego rodzaju badania obejmują zarówno przeprowadzenie czynności przy pomocy specjalistycznych urządzeń diagnostycznych, jak i wywiadu z kierowcą. Badania psychologiczne dla kierowców mają na celu przeprowadzenie analizy sprawności intelektualnej osoby badanej oraz jego procesów poznawczych, a także ocenę jego osobowości, szczególnie pod kątem radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Osoby, które utraciły prawo jazdy w wyniku jazdy po alkoholu, lub pod wpływem środków odurzających poza standardowymi testami, czeka również rozmowa z psychologiem, który to ustali, czy alkohol, lub środki odurzające nie stanowią poważniejszego problemu w życiu badanego, a co za tym idzie, czy istnieje ryzyko ponownego prowadzenia pojazdu po zażyciu tego typu środków. Metodologia badań psychologicznych ma za zadanie określenie sprawności psychosomatycznej badanego kierowcy.
Po wykonaniu niezbędnych badań psycholog wydaje orzeczenie, w którym wskazuje istnienie lub brak jakichkolwiek przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych przez badanego.
Utrata prawa jazdy w wyniku wypadku, lub kolizji drogowej, nietrzeźwości lub punktach karnych obliguje właściciela dokumentu nie tylko do wykonania badań psychologicznych dla kierowców, ale także badań lekarskich. Te mają na celu ustalenie, czy ogólna kondycja organizmu osoby ubiegającej się o odzyskanie prawa jazdy jest dobra i nie występują żadne zdrowotne przeciwwskazania do kierowania pojazdami mechanicznymi.