Jak dbać o lakier samochodu?
Jak dbać o lakier samochodu?
4 lutego 2022
Najbardziej kosztowne awarie samochodu
18 lutego 2022
Pokaż wszystkie

Zbliżający się wielkimi krokami sezon wiosenny to dobry moment dla posiadaczy czterech kółek, aby przygotować swój samochód do użytkowania o tej porze roku. Coraz dłużej świecące słońce sprzyja krótkim i długim wypadom za miasto. Zanim jednak wyruszymy naszym samochodem w drogę, warto zadbać o kilka podstawowych rzeczy. Jak dobrze przygotować samochód na wiosnę?

Przygotowanie auta na wiosnę

Każde auto wymaga od czasu do czasu gruntownej kontroli a w razie potrzeby wymiany elementów eksploatacyjnych. Należy o to zadbać szczególnie po ciężkim okresie zimowym, podczas którego auto narażone jest na wiele mniejszych i większych awarii. O czym więc warto pamiętać?

Wymiana opon na letnie

Jeśli temperatura na zewnątrz zbliża się do granicy 7 stopni C. to oznacza to, że  zbliża się dobry czas na zmianę opon z zimowych na letnie. Przy wyższych temperaturach opony zimowe szybciej ulegają zużyciu i tracą swoje właściwości. Jeśli posiadamy opony letnie z zeszłego sezonu, koniecznie należy  sprawdzić grubość bieżnika (powinien mieć minimum 1,6 mm). Zaleca się, aby wiek opon nie przekraczał 5 lat. Jeśli są jednak w nienagannym stanie technicznym, mogą mieć max. 10 lat. Pamiętać też również należy o prawidłowym wyważeniu każdej opony.

Kontrola stanu układu hamulcowego

Już podczas wymiany opon warto zwrócić uwagę na stan techniczny układu hamulcowego. Gdy zdejmiemy koło należy sprawdzić rowek znajdujący się w okładzinach. Jeśli jest słabo widoczny, oznacza to, że trzeba się zainteresować tematem i wymienić klocki na nowe. Pamiętajmy, że hamulce to podstawa naszego bezpieczeństwa. Szczególnie w okresie gdy słoneczna pogoda i sucha nawierzchnia kuszą do rozwijania większych prędkości. Nie należy więc lekceważyć żadnych usterek i poddawać układ hamulcowy częstym kontrolom.

Kontrola płynów

Co sezonowa kontrola samochodu powinna obejmować również stan i poziom płynów eksploatacyjnych, takich jak: olej silnikowy, płyn hamulcowy, chłodniczy wspomagania kierownicy oraz płyn do spryskiwaczy. Ten ostatni jest często pomijany, przypominamy sobie o nim dopiero gdy go zabraknie. A dzięki niemu mamy możliwość podróżowania z czystą szybą i poprawną widocznością, a to przecież ważny aspekt  naszego bezpieczeństwa. Pozostając, przy temacie płynu do spryskiwaczy warto sprawdzić również stan wycieraczek przedniej szyby. Może się bowiem okazać, że sezon zimowy mocno je nadwyrężył.

Kontrola stanu ciśnienia w oponach

Przy okazji zmiany opon zimowych na letnie, warto również zadbać o prawidłowe ciśnienie opon we wszystkich kołach (nie zapomnij o kole zapasowym). Odpowiednie ciśnienie w oponach to nasze bezpieczeństwo oraz mniejsze spalanie paliwa naszego auta. Informacje o tym, jakie wartości ciśnienia są odpowiednie dla naszego pojazdu, znajdziemy w zależności od marki albo na wewnętrznej stronie drzwi pojazdu, albo na klapie zasłaniającej wlew paliwa. Dobrze się  z tymi wartościami zapoznać.

Kontrola stanu klimatyzacji

Równie ważną a rzeczą, szczególnie po okresie zimowym jest serwis klimatyzacji. Nas wstępie warto pamiętać, aby od czasu do czasu używać go również zimą. Uruchomienie sprężarki klimatyzacji po długim okresie bezczynności może ją uszkodzić. Serwis klimatyzacji to przede wszystkim uzupełnienie czynnika chłodzącego. Wymienia się także olej smarujący i chłodzący sprężarkę oraz odgrzybia się cały układ. Ważną rzeczą jest również wymiana filtra przeciw pyłkowego, a także sprawdzenie szczelności układu. Priorytetem powinna być również wymiana filtra kabinowego, w którym podczas okresu zimowego może wytworzyć się nadmiar pleśni.

Wizyta w myjni samochodowej

Piasek i sól, które występują na naszych drogach w okresie zimowym, nie mają zbyt dobrego wpływu na nasze samochody. W podwoziu samochodu przez okres zimowy zbiera się całe mnóstwo brudu, które potrafi wniknąć w każdą nawet najmniejszą szparę. Po wymianie kół powinniśmy więc udać się do myjni samochodowej i zlecić dokładne mycie naszego samochodu ze szczególnym uwzględnieniem podwozia, nadkoli i szczelin między drzwiami. Warto zadbać również o karoserię i pokryć ją ochronnym woskiem, który ochroni ja przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zaleca się również odkurzyć wnętrze samochodu oraz odświeżyć elementy plastikowe wnętrza.

Przygotowanie auta na wiosnę – podsumowanie

Odpowiednie przygotowanie samochodu do sezonu jest bardzo ważne. Pozwoli nam cieszyć się bezproblemową eksploatacją i bezpieczeństwem podróżowania. Większość wyżej wymienionych czynności możemy wykonać samodzielnie, nie angażując dużych środków finansowych.