Nawyki i przyzwyczajenia kierowców. Co mówią badania?
18 lipca 2023
Poznaj swoją skrzynię biegów — definicja, budowa, rodzaje
1 sierpnia 2023
Pokaż wszystkie

Sezon wakacyjny w pełni, a to oznacza, że za chwilę ruszysz na swój wyczekiwany wakacyjny urlop. Zanim jednak spakujesz walizki, zadbaj o swój pojazd, aby podróż do miejsca docelowego przebiegała w sposób bezpieczny i komfortowy. Jak przygotować auto do długiej podróży? Na co zwrócić szczególną uwagę? O tym przeczytasz w naszym poradniku. 

Przygotowanie samochodu przed długą trasą — o czym warto pamiętać? 

Dbanie o dobry stan techniczny pojazdu to obowiązek nałożony na każdego kierowcę. Niestety  rzeczywistość bywa zgoła inna. Bardzo często, jako kierowcy  zaczynamy sprawdzać nasze auto tylko wówczas, gdy przytrafi się w nim usterka lub zbliża się termin okresowego badania technicznego samochodu. A tymczasem, powinniśmy regularnie sprawdzać stan techniczny naszego pojazdu, szczególnie jeśli wybieramy się w daleką podróż. Chcąc przemierzyć setki, a nawet tysiące kilometrów musimy być pewni co do sprawności naszego auta, a co się z tym wiąże zachowania odpowiedniego komfortu jazdy  bezpieczeństwa na drodze. W przypadku niesprawnego auta możemy stworzyć zagrożenie zarówno dla siebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego. 

Jak zatem przygotować samochód do długiej podróży? Otóż przed taką trasą warto zwrócić uwagę na trzy podstawowe elementy. Należą do nich: 

  1. Opony — ich stan ogólny, poziom ciśnienia w oponach oraz zbieżność.
  2. Płyny eksploatacyjne — ich poziom.
  3. Światła — poprawność ich działania.
  1. Opony — ich stan ogólny, ciśnienie w oponach, zbieżność opon

Dobrej jakości opony to podstawa bezpiecznej podróży. Dlaczego? Bowiem opona jest jedynym elementem składowym samochodu, który ma bezpośredni kontakt z drogą. Zanim wybierzemy się w podróż samochodem, powinniśmy sprawdzić, czy stan ogólny opon jest dobry, ciśnienie w oponach prawidłowe, a zbieżność poprawnie ustawiona

Ogólny stan opon 

Przed podróżą warto zerknąć na swoje opony w samochodzie. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to czy nie ma na powierzchni widocznych wyżłobień, i pęknięć.  Warto również zerknąć czy opona równomiernie się zużywa. 

Ciśnienie w oponach

Odpowiednie ciśnienie w oponach jest bardzo ważne w kontekście bezpiecznej jazdy. Jego nieprawidłowa wartość może wpływać na pogorszenie się precyzji jazdy. Zbyt niskie ciśnienie powoduje niższą przyczepność do podłoża, natomiast zbyt wysokie, zwiększa ryzyko wystąpienia uszkodzenia opony, np. po wjechaniu w dziurę.  

Prawidłowe wartości ciśnienia w oponach znaleźć możemy na tabliczce znamionowej znajdującej się w naszym pojeździe. Najczęściej jest ona umieszczona w ościeżnicy drzwi kierowcy,  w bagażniku przy kole zapasowym, na klapce wlewu paliwa, lub w schowku. Pamiętajmy o tym przygotowując samochód do długiej podróży.

Zbieżność kół

W każdym samochodzie co jakiś czas należy wykonać ustawienia zbieżności i geometrii kół. Źle ustawione sprawią, że auto nie będzie jechało prosto — będzie je znosić na prawą, lub lewą stronę. Czynność tę należy wykonywać raz na 30 tys. kilometrów i co ważne, powinno się ją przeprowadzić w doświadczonym serwisie samochodowym

  1. Poziom płynów w samochodzie

Kolejnym bardzo ważnym elementem przygotowań samochodu do dalekiej podróży jest sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych w naszym samochodzie. W przypadku starszych modeli, poziom oleju silnikowego należy sprawdzić za pomocą bagnetu i uzupełnić jego ewentualne braki. Warto również sprawdzić poziom płynu hamulcowego, płynu chłodniczego, płynu do spryskiwaczy, czy oleju skrzyni biegów. 

  1. Poprawność działania świateł w samochodzie

Przed wyruszeniem w trasę sprawdźmy, czy światła, a dokładniej żarówki w naszym samochodzie działają poprawnie. Przepalone światła mijania, hamowania, czy kierunkowskazy, bardzo często stają się przyczyną dodatkowych postojów w trasie.  Warto zawsze na wszelki wypadek zabrać ze sobą dodatkowy zestaw żarówek.

  1. Pozostałe elementy eksploatacyjne auta

Przygotowując samochód do długiej podróży, warto również zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, o których na co dzień praktycznie nie myślimy. Mowa tu o: 

  • klockach hamulcowych
  • filtrach powietrza i kabinowych
  • pasku klinowym
  • przewodach. 

Na koniec mając już pewność co do poprawnego stanu technicznego naszego pojazdu, zadbajmy o czystość w jego wnętrzu. Nie ma bowiem nic gorszego, niż wielogodzinna podróż w brudnym i często nieprzyjemnie pachnącym aucie. Poprawmy swój własny komfort jazdy, jak i naszych pasażerów.