Jesień i zima to czas, w którym najczęściej spotykamy się ze zjawiskiem mgły. Choć wygląda majestatycznie, bywa niebezpieczna – ograniczając widoczność na drogach. Podobny efekt może występować w naszym samochodzie, jeśli mamy problem ze zbyt dużą wilgotnością w aucie. To prawdziwa zmora, szczególnie uciążliwa porankami, kiedy spieszymy się do pracy czy aby odwieźć nasze dzieci na czas do przedszkola czy szkoły. Jeśli problem z parowaniem szyb w samochodzie dotyczy również ciebie – przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą ci pozbyć się tego problemu.
Nadmierna ilość wilgoci w aucie może powstawać z różnych powodów. Winne mogą być warunki pogodowe i ilość błota czy śniegu, które wnosimy do samochodu. Dobrym tropem może być również stan techniczny naszego auta. Zanim udamy się do mechanika, możemy spróbować znaleźć źródło problemu samodzielnie i wyeliminować problem parowania szyb w samochodzie na własną rękę. Od czego zacząć?
Od sprawdzenia kondycji swojego pojazdu. Być może to właśnie to jest przyczyną nadmiernej wilgoci w twoim samochodzie.
Zacznij od kontroli uszczelek w drzwiach i bagażników. Te elementy z biegiem czasu zużywają się, co jest naturalnym zjawiskiem. Ukruszone, zużyte uszczelki mogą sprawiać, że do auta dostaje się nadmierna ilość wilgoci, co w konsekwencji doprowadza do parowania szyb od środka. Jeśli zauważysz, że twoje uszczelki nie spełniają już swojej roli – wymień je na nowe.
Filtr kabinowy – sprawdź jego stan. Odpowiada on za prawidłową cyrkulację powietrza w samochodzie. Jeśli nie był wymieniany od dłuższego czasu, całkiem możliwe, że jest zapchany i należy go wymienić. Sprawdź również wylot tunelu filtra przeciwpyłkowego. Być może są tam jakieś liście, kawałki gałęzi lub zgromadziła się tam warstwa brudu i kurzu, który również uniemożliwia wlot świeżego powietrza do kabiny samochodu.
Jeśli twoje auto wyposażone jest w klimatyzację samochodową – sprawdź jej stan. Być może konieczne będzie przeprowadzenie serwisu klimatyzacji. Pamiętaj, że z klimatyzacji warto korzystać cały czas, nie tylko w lecie! Klimatyzacja wpływa na prawidłową cyrkulację powietrza w samochodzie i pozwala na szybkie wyeliminowanie zaparowanych szyb w aucie.
Jeśli twój samochód nie jest wyposażony w klimatyzację, najszybszym sposobem na wyeliminowanie pary na przedniej szybie będzie włączenie gorącego nawiewu na szybę i otwarcie na chwilę okna – powinno to przynieść natychmiastowy rezultat.
Warto także zwrócić uwagę na ustawienie nawiewu powietrza w aucie. Zdecydowanie polecamy korzystać z obiegu zewnętrznego, który pozwala na wprowadzenie świeżego powietrza do kabiny i tym samym lepszą wymianę powietrza.
Sprawdziłeś już swój samochód i jest on w nienagannej kondycji, a problem parujących szyb w aucie nadal występuje? Możesz spróbować kilku sposobów, aby pozbyć się wilgoci w aucie.
Po pierwsze wymień wycieraczki na gumowe. Te materiałowe, mimo swojego uroku, pochłaniają sporą ilość wody i śniegu. Pozostają również przez długi czas mokre i powoli oddają wodę. To sprawia, że podnosi się poziom wilgoci w aucie.
Warto wyrobić sobie także nawyk otrzepywania butów przed wejściem do samochodu. Będzie to przydatne szczególnie zimą, aby zapobiec nanoszeniu dużych ilości śniegu czy błota do auta. Jak wiadomo, śnieg będzie topił się w aucie, co sprawi, że w powietrzu znajdzie się większa ilość wody, która w konsekwencji w postaci pary pojawi się na naszych szybach i uniemożliwi nam bezpieczne prowadzenie pojazdu.
Dbaj o czystość szyb! Choć może wydawać się to nieoczywiste – na brudnych, porowatych szybach łatwiej osadzają się cząsteczki wody. Zadbaj o regularne czyszczenie szyb swojego auta także w środku. A pod ręką warto zawsze mieć czystą szmatkę, z której pomocą szybko przetrzesz przednią szybę w razie potrzeby.
Twój samochód stoi w garażu? W takim przypadku warto zostawić na noc uchylone okno. Pozwoli to na szybką wymianę powietrza i łatwiejsze odparowanie zgromadzonej wilgoci w aucie.
Dobrym pomysłem będzie również zakup specjalnych pochłaniaczy wilgoci. Umieszcza się je pod siedzeniami lub przy tylnej szybie samochodu. Zbierają one nadprogramową ilość wody z naszego pojazdu. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie – pamiętaj o ich regularnym wymienianiu.