Klimatyzacja samochodowa jest obecnie standardowym wyposażeniem w ponad 80% produkowanych aut. Dla wielu kierowców niewyobrażalne jest posiadania auta bez systemu klimatyzacji. Jednym z głównych elementów umożliwiających nam komfortową podróż w gorące dni jest chłodnica klimatyzacji.
Skraplacz klimatyzacji nazywany również chłodnicą ma za zadanie odprowadzić ciepło z kabiny, które zostało przejęte przez parownik. Żeby jak najefektywniej spełniać swoją funkcję, chłodnica klimatyzacji zazwyczaj zbudowana jest z wielu aluminiowych bądź miedzianych rurek, przez które przepływa czynnik chłodniczy. Pomiędzy rurkami znajdują się lamele zapewniające jak największą powierzchnię wymiany ciepła i spajające całą konstrukcję.
Budowa skraplacza klimatyzacji jest dość skomplikowana i jest kluczowym elementem całego układu klimatyzacyjnego.
Główną funkcją skraplacza jest odprowadzenie ciepłego czynnika chłodniczego zebranego przez parownik. Konstrukcja skraplacza umożliwia obniżenie temperatury czynnika i zmianę jego stanu skupienia z gazowego na ciekły. Następnie ciecz przedostaje się do zaworu rozprężnego, gdzie jego temperatura zostaje obniżona, a stan skupienia jest ponownie zmieniany na gazowy.
Wśród właścicieli samochodów posiadających klimatyzację krąży przekonanie, że skraplacze szybko ulegają uszkodzeniom i należy je serwisować, lub całkowicie wymieniać. Po części jest to niestety prawda. Skraplacz klimatyzacji to jest najczęściej zrobiony z aluminium, co sprzyja uszkodzeniom mechanicznym, jak i korozji.
Dodatkowo umiejscowiony w przedniej części auta jest bardziej wystawiony na wszystkie zanieczyszczenia towarzyszące jeździe takie jak owady, kamienie czy kurz. Innym zdecydowanie częściej spotykanym czynnikiem, który powoduje awarie chłodnicy klimatyzacji, jest kupowanie tanich zamienników nieznanego pochodzenia. Cena tańszych skraplaczy prawie zawsze wiąże się z gorszą jakością stopu wykorzystanego do produkcji, który nie oddaje ciepła tak dobrze, jak powinien.