Jeszcze kilkadziesiąt lat temu większość samochodów wyposażona była w sztywne koło zamachowe. Jednak wraz z rozwijającą się technologią producenci zostali zmuszeni do wynalezienia i zastosowania innowacji w postaci kół zamachowych dwumasowych. Głównym powodem tych zmian była konieczność tłumienia wibracji i drgań generowanych przez jednostki napędowe. Mówiąc prostym językiem silniki, które stawały się coraz mocniejsze, nie były zdolne do przenoszenia obciążeń, jakie generowały.
W ten sposób chroniona jest między innymi skrzynia biegów, silnik, układ korbowo-tłokowy jak i inne elementy. Niestety koło dwumasowe narażone jest na częste awarie.
Koło dwumasowe składa się z dwóch kół zwanych masami. Pierwsze z nich przytwierdzone jest do wału korbowego silnika i przy pomocy wieńca współpracuje z rozrusznikiem. Drugie koło znajduje się po stronie skrzyni zmiany biegów. I współpracuje ze sprzęgłem. Oba elementy połączone są ze sobą za pomocą tłumika drgań skrętnych. Tłumik zbudowany jest z wydajnych sprężyn, które są w stanie zniwelować praktycznie wszystkie drgania związane z pracą jednostki napędowej.
W koła dwumasowe wyposażony jest praktycznie każdy samochód z silnikiem diesla. To samo dotyczy również współczesnych samochodów z silnikami benzynowymi.
Koło dwumasowe jest elementem dość wrażliwym. Konieczność wymiany koła dwumasowego zachodzi średnio po przejechaniu od 180 tysięcy km. do 220 tysięcy km. Uszkodzenia zdarzają się również dużo szybciej, nawet przy 60 tysiącach km. To jak szybko zużywa się koło dwumasowe, zależy od wielu czynników.
Elementowi temu nie służy szczególnie:
Bardzo ważne jest prawidłowe użytkowanie naszego samochodu. Musimy mieć tego świadomość. Jeżeli silnik naszego samochodu będzie w 100 % sprawny a technika jazdy nienaganna, będziemy w stanie wydłużyć działanie naszej dwu masy nawet kilkakrotnie.
Użytkując nasz samochód każdego dnia, jesteśmy w stanie rozpoznać wszelkie wydobywające się z niego „nowe” odgłosy. W przypadku uszkodzenia koła dwumasowego charakterystycznymi dźwiękami i objawami będą:
Nie każde z powyższych niedogodności musi być oczywiście awarią koła dwumasowego. Zbliżone symptomy mogą pojawić się również przy innych, mniej kosztownych awariach. Stan koła dwumasowego ocenić można również po jego wyglądzie. Zauważalne rysy, pęknięcia i przebarwienia cieplne na powierzchni roboczej będą sugerowały, że nadszedł moment wymiany dwumasy na nową. Warto przyjrzeć się również przekładni łożyska i pierścieniom. Skontrolować stan smaru. Jego nadmierna utrata może wskazywać na przegrzewanie.
Na koszty wymiany koła dwumasowego wpływ ma nie tylko wysoka cena samego urządzenia, ale również trudność jego wymiany, która generuje większe koszty robocizny. Ważne jest również czy korzystamy z części oryginalnych, czy zamienników. Zaleca się, aby częściej pochodziły z dobrego, sprawdzonego źródła. Eksperci sugerują, aby przy wymianie dwu masy wymienić również sprzęgło. Oba te elementy współpracują ze sobą i jeśli mamy problem z dwumasą, prawdopodobnie również sprzęgło nadaje się do wymiany. Wymienienie wszystkich uszkodzonych elementów pozwoli nam w przyszłości uniknąć kolejnych wizyt w warsztacie samochodowym.
Dwumasa jest bez wątpienia elementem bardzo wrażliwym, awaryjnym i kosztownym. Jednak w znaczący sposób wpływa na komfort jazdy, pozwala zmniejszyć średnie spalanie, nawet o 5%. Na jej tempo zużycia wpływ ma to jak użytkujemy nasz samochód. Jeśli będziemy w stanie wyeliminować ruszanie z piskiem opon, gwałtowne zwiększanie prędkości, szarpaną jazdę, powinniśmy cieszyć się spokojną i długą jazdą bez myślenia o kosztownych wymianach.