Jakie są powody ubytku płynu chłodniczego
Jakie są powody ubytku płynu chłodniczego?
9 lipca 2021
Co powinniśmy wiedzieć o naprawie tłumików?
23 lipca 2021
Pokaż wszystkie

Konstruktorzy samochodów, w niektórych przypadkach przy projektowaniu samochodu oraz jego składowych nie przewidzieli, że warunki na drodze niekoniecznie muszą być wszędzie idealne, zakładając, że niektóre części nie powinny się praktycznie wcale zużywać. Maglownica to element, który silnie narażony jest na wstrząsy. Standardowo powinna być sprawdzana po około 200 tysiącach kilometrów.

Jakie są konsekwencje oraz symptomy zużycia maglownicy?

Maglownica odpowiada za  umożliwienie obrotu, który pozwala na przełożenie w zmianie położenia drążków kierowniczych, a także ich końcówek, dzięki czemu dochodzi do skrętu kół. Maglownica ulega zużyciu przez wstrząsy, które często mają miejsce podczas jazdy po kiepskiej jakości drogach.

Jednym z symptomów mogących oznaczać zużycie maglownicy jest luz, który jesteśmy w stanie wyczuć na kole kierownicy. Dodatkowo naszą uwagę mogą przykuć nietypowe odgłosy, które mogą wydobywać się w trakcie wykonywania manewru skręcania lub podczas najeżdżania na dziury w nierównej nawierzchni. Należy wiedzieć, że w przypadku pojawienia się tego typu objawów, należy jak najszybciej udać się warsztatu samochodowego, ponieważ kontynuując jazdę, w bardzo dużym stopniu narażamy nasze zdrowie oraz pasażerów. Jest to wyjątkowo niebezpiecznego w przypadku wykonywania gwałtownego manewru, ponieważ luz układu kierowniczego narzuca konieczność przeprowadzenia pomocniczych skrętów koła kierownicy, przez co promień skrętu samochodu ulega nagłemu zwiększeniu, a także opóźniona zostaje reakcja. Poddając maglownicę regeneracji musimy liczyć się ze stosunkowo długą absencją naszego samochodu.

Jakie są przyczyny wyeksploatowania przekładni kierowniczej?

Poruszając się po drogach, system kierowniczy jest nieustannie przeciążany. Wstrząsy generowane podczas jazdy po nierównej nawierzchni jak i przy dużej prędkości, w znaczącym stopniu wpływają ną zużycie układu kierowniczego. Elementem, który może najszybciej ulec uszkodzeniu, podczas wykonywania manewrów jest przekładnia kierownicza. Aby odpowiednio zadbać o nią należy przede wszystkim unikać krawężników, uważać na wszelkiego typu nierówności, a także na podjazdy oraz ograniczniki prędkości, szczególnie jadąc w tym czasie na skręconych kołach. Poza tym szkodliwe jest skręcanie kół podczas postoju. Uważać powinniśmy również na opony niskoprofilowe, ponieważ tak jak zwykłe opona mają w amortyzują koła podczas jazdy, tak wspomniane opony niskoprofilowe w najmniejszym stopniu nie posiadają takich właściwości, co może przełożyć się na szybsze zużycie maglownicy.

Kiedy powinniśmy przystąpić do regeneracji maglownicy a kiedy do jej wymiany?

Gdy nasza maglownica ulegnie zużyciu pojawia się pytanie czy powinniśmy przystąpić do regeneracji czy może jednak do wymiany. Oczywiście najlepszym dla nas oraz dla naszej kieszeni wariantem jest regeneracja z tego względu, że kupno nowej maglownicy w znaczącym stopniu obciąży nasz budżet. Ogromnym plusem jest fakt, iż odnowione maglownice nie za wiele odstają od nowych patrząc na ich właściwości. Jeśli chodzi o konkretne kwoty w jakich oscyluje się zakup nowej maglownicy to zależne są one przede wszystkim od marki samochodu, a także modelu. Można jednak śmiało stwierdzić, że w przypadku regeneracji koszt takiej usługi mieści się w przedziale 600 – 1000 złoty.

Podczas odnawiania przekładni kierowniczej w warsztacie samochodowym mechanicy często dają dodatkowo gwarancję na wykonaną przez siebie usługę. Należy także pamiętać, że przedstawiona wcześniej cena zależeć będzie od stopnia wyeksploatowania przekładni. Chcąc raz na dobrze rozwiązać problem oraz uniknąć dodatkowych wydatków należy już na samym początku nastawić się na wybór jak najlepszego fachowca, z tego względu, że nieodpowiednio zregenerowana przekładnia szybko zacznie dawać się we znaki, co tylko przysporzy nam niepotrzebnych nerwów.

Wymiana osłon maglownicy – kiedy jest potrzebna?

Pierwszym symptomem zużycia przekładni jest zużycie osłon maglownicy. Na szczęście z reguły nie należy się zbytnio martwić ponieważ najczęściej wystarczy ich zwykła wymiana. Osłony maglownicy tracą swoje właściwości głównie przez warunki atmosferyczne, a także różnego typu zanieczyszczenia oraz brudy spotykane na drodze. Aby nie doprowadzić do większych szkód należy systematycznie udawać się na przeglądy do warsztatu samochodowego. Dzięki temu specjaliści w swojej dziedzinie zażegnają kłopot jeszcze w zalążku. W celu zabezpieczenia maglownicy dokonają wymiany osłon oraz uzupełnią smar.