Poduszka powietrzna w samochodzie – co warto wiedzieć?
10 kwietnia 2023
Jak wyglądają badania psychologiczne po utracie prawa jazdy?
4 maja 2023
Pokaż wszystkie

Przyszły kierowca, aby otrzymać uprawnienia, musi być osobą zdrową, która nie stanowi zagrożenia dla siebie oraz innych. Jakie choroby dyskwalifikują z możliwości starania się o prawo jazdy oraz uprawnienia kierowcy? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem. 

Badania na kierowcę – czy każdy może usiąść za kierownicą samochodu?

Kryteria zdrowotne, które powinien spełniać kandydat na kierowcę, są ściśle określone przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 29 sierpnia 2019 roku w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców. 

Osoba ubiegająca się o prawo jazdy powinna nie tylko mieć opanowane zasady ruchu drogowego i obsługi samochodu, ale również posiadać dobre zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. 

Podczas badania na prawo jazdy lekarz kontroluje przede wszystkim funkcjonowanie wzroku, słuchu, układu ruchowego, układu sercowo-naczyniowego i układu nerwowego kandydata. Jakie choroby mogą przekreślić karierę kierowcy? 

Przeciwwskazania do ubiegania się o prawo jazdy

Kandydat na kierowcę zobowiązany jest do wypełnienia szczegółowej ankiety na temat stanu swojego zdrowia. Tak rozpoczynają się badania przyszłego kierowcy. 

Następnie lekarz wykonujący badania lekarskie dokonuje podstawowych pomiarów jak poziom ciśnienia, glukozy, kontrola wzroku, słuchu i tym podobne. Jeśli lekarz stwierdzi, że kandydat na prawo jazdy lub zawodowego kierowcę potrzebuje dodatkowej diagnostyki, kieruje wtedy kandydata na dodatkową konsultację do lekarza specjalisty.

Większość osób obawia się badania wzroku podczas wykonywania badania kierowców. Niepotrzebne. Nawet jeśli mamy wadę wzroku, badanie możemy przejść w okularach. 

Choroby, które są określone jako te, będące przeciwwskazaniem do wydania prawa jazdy to między innymi: padaczka, ostra niewydolność nerek, schorzenia serca i układu naczyniowego.

W przypadku daltonizmu jest to przeszkoda jedynie dla zawodowych kierowców. 

Badania psychologiczne dla kierowców

O wiele bardziej restrykcyjne są badania psychologiczne dla kierowców zawodowych. Ich praca często wiąże się z pracą z ludźmi i zwiększoną odpowiedzialnością oraz presją, dlatego wykonanie badań psychologicznych minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia sytuacji niebezpiecznych.

Osoby, u których wykryto zaburzenia psychiczne, mogą starać się o prawo jazdy, ale pod warunkiem, że lekarz prowadzący przedstawi pozytywną opinię.