Badania psychologiczne kierowców — jak wygląda badanie na motorniczego?

Prace na wysokościach — definicja, potrzebne uprawnienia oraz badania lekarskie
20 grudnia 2023
Praca na wysokości i zagrożenia z nią związane
15 stycznia 2024
Pokaż wszystkie

Zawód  kierowcy z uprawnieniami do przewozu osób, w tym m.in. praca motorniczego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. W końcu taka osoba każdego dnia przewozi setki, o ile nawet nie tysiące ludzi. Dlatego każda osoba dopuszczona do kierowania tramwajem, trolejbusem, czy pociągiem poza odpowiednim szkoleniem i uprawnieniami musi również posiadać pozytywną opinię z badań psychotechnicznych. Jak wyglądają badania psychologiczne na motorniczego? Jaki jest cel takiego badania i ile ono kosztuje? O tym przeczytasz w naszym poradniku. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego treścią. 

Psychotesty dla  motorniczych — co warto wiedzieć?

Badania psychologiczne na motorniczego przeprowadzane są w procesie rekrutacji na takie stanowisko, a ich konkretnym celem jest ocena zdolności, czy dany kandydat posiada umiejętności psychomotoryczne do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zresztą obowiązek kierowania na tego rodzaju badania nakłada ustawa o transporcie drogowych. A co konkretnie mają na celu badania psychologiczne na motorniczego? Oto kilka przykładów:

  • Ocena umiejętności psychomotorycznych — jak już wspomnieliśmy, badania psychologiczne dla kierowcy mają na celu ocenę zdolności ruchowych i koordynację motoryczną. Kandydaci mogą być proszeni o wykonywanie zadań, które wymagają precyzji, szybkości i dokładności ruchów.
  • Badanie zdolności percepcji — kandydaci na motorniczego mogą być oceniani pod kątem zdolności percepcyjnych, takich jak szybkość reakcji na bodźce wizualne i dźwiękowe. Ocena zdolności koncentracji i uwagi — praca kierowcy, nie tylko motorniczego wymaga utrzymania uwagi przez dłuższy czas oraz reagowania na zmienne warunki otoczenia. Zdolność do koncentrowania się na zadaniu pomaga w unikaniu błędów podczas prowadzenia pojazdu.
  • Ocena umiejętności przetwarzania informacji — kandydaci na motorniczego mogą być testowani pod kątem szybkości przetwarzania informacji, zwłaszcza w sytuacjach, gdzie konieczne jest szybkie podejmowanie decyzji.
  • Ocena radzenia sobie ze stresem i presją czasu — badania psychologiczne dla motorniczych mogą symulować sytuacje stresowe i sprawdzać, jak kandydat radzi sobie pod presją czasu. Ważne jest, aby motorniczy potrafił utrzymać spokój i podejmować skuteczne decyzje nawet w trudnych warunkach.
  • Ewaluacja osobowości — badania psychologiczne kierowców zawodowych umożliwiają ocenę cech osobowości, takich jak stabilność emocjonalna, odpowiedzialność, komunikatywność i umiejętność pracy w zespole.

Etapy badań psychologicznych na motorniczego

Zgodnie z ustawą, badania psychologiczne dla wszystkich grup kierowców zawodowych, w tym  motorniczych powinno przeprowadzać się co 5 lat do czasu ukończenia przez motorniczego 60. roku życia, natomiast po przekroczeniu tego wieku — co 30 miesięcy. Pracownik na takie badanie kierowany jest przez przedsiębiorcę, lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy. 

Jak przebiega samo badanie? Te możemy podzielić na kilka etapów. 

Etap pierwszy  badania psychologicznego dla motorniczego — wstępny wywiad

Pierwszym etapem badania psychologicznego na kierowcę jest oczywiście wypełnienie wszelkich niezbędnych formalności. Tutaj kandydat może zostać poproszony o wypełnienie kwestionariusza osobowego, a także ankiety dotyczącej stanu zdrowia. Ponadto w pierwszej fazie badania przeprowadzany jest także wywiad wstępny. Psycholog w celu uzyskania dodatkowych informacji  może przeprowadzić rozmowę z kandydatem na temat jego historii życiowej, motywacji do pracy jako motorniczy i innych istotnych aspektów.

Etap drugi badania psychotechnicznego za pomocą specjalistycznej aparatury

W drugim etapie badań psychotechnicznych na motorniczego wykonuje się badania za pomocą specjalistycznej aparatury. 

Etap trzeci — podsumowanie badania oraz wydanie orzeczenia

W ostatnim etapie osoba ubiegająca się o stanowisko motorniczego lub chcąca przedłużyć ważność swoich badań lekarskich odbywa rozmowę z psychologiem, na której omawiane są wyniki badań. W tym momencie kierowca ma możliwość odniesienia się do ewentualnych nieprawidłowości. Całość badań kończy się wydaniem pozytywnej, lub negatywnej opinii, którą należy przedłożyć pracodawcy. 

Ile kosztują badania psychotechniczne na motorniczego?

Niezależnie od tego czy wykonywane są badania wstępne na motorniczego, czy okresowe, to koszt takiego badania w Auto Zyk wynosi 150 zł.