We współczesnym, prężnie działającym środowisku przemysłowym oraz budowlanym technologia odgrywa kluczową rolę. Aby jednak maszyny mogły sprawnie działać czy to na hali produkcyjnej, w magazynie, czy na placu budowy, to potrzebny jest do ich obsługi wykwalifikowany operator. Zanim jednak taka osoba obejmie konkretne stanowisko, musi pozytywnie przejść badania psychotechniczne dla operatorów maszyn i innych urządzeń elektrotechnicznych. Jak wygląda takie badanie i jaki jest jego cel? Kto konkretnie jest na niekierowany? O tym przeczytasz w naszym
poradniku, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy.
Praca operatora maszyn to bardzo odpowiedzialne stanowisko nie tylko w kontekście prawidłowo prowadzonej działalności, ale przede wszystkim zachowania odpowiednich standardów bezpieczeństwa zarówno dla samego operatora, jak i innych osób znajdujących się w pobliżu urządzenia.
Prawidłowe sterowanie maszynami czy innymi urządzeniami elektrotechnicznymi wymaga ogromnego skupienia, szybkiego reagowania w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, czy też odpowiedniej reakcji.
Wobec powyższego kandydat starający się o takie stanowisko musi posiadać właściwą sprawność psychofizyczną, co można zweryfikować m.in. w trakcie badań psychologicznych dla operatorów maszyn. Wszelkie zaburzenia natury psychicznej czy poważne problemy ze wzrokiem mogą być przeciwwskazaniem do pełnienia takiej funkcji.
Badania psychologiczne dla operatorów maszyn mają na celu ocenę zdolności psychicznych, emocjonalnych i poznawczych osoby ubiegającej się o dane stanowisko. Jako główne cele takich badań z pewnością należy wymienić:
Badania psychotechniczne dla operatorów maszyn mogą być stosowane w różnych branżach i dla różnych rodzajów maszyn, zwłaszcza tam, gdzie aspekty psychiczne, emocjonalne i poznawcze mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, efektywności i jakości pracy. Oto kilka przykładów urządzeń, do których obsługi wymagane jest badanie psychotechniczne dla operatorów:
Otrzymując skierowanie na badania psychotechniczne dla operatorów maszyn, należy udać się do odpowiedniej pracowni świadczącej tego rodzaju usługi. Jedną z takich lokalizacji na mapie miasta Poznań jest Pracownia Badań Psychologicznych zlokalizowana na ulicy Jugosłowiańskiej 25. Pamiętajmy, aby na badanie psychologiczne poza samym skierowaniem zabrać również ze sobą dowód tożsamości. Ponadto, jeśli na co dzień taka osoba nosi okulary, lub szkła kontaktowe, to również powinna mieć je ze sobą w trakcie badania.
Całość badania psychologicznego podzielona jest na trzy etapy:
Dzięki takim zadaniom specjalista będzie w stanie określić inteligencję i osobowość osoby badanej, a także jej reakcję na bodźce, czy też koordynację wzrokowo-ruchową. Na podstawie wyniku wystawione zostanie orzeczenie wraz z jego uzasadnieniem. Pozytywna opinia mówi o braku przeciwwskazań do wykonywania określonych czynności.