Jak zostać taksówkarzem?
5 grudnia 2022
Najczęstsze objawy usterki sprzęgła
12 grudnia 2022
Pokaż wszystkie

Mimo że w Polsce nie ma nakazu wymiany opon zimowych na letnie, jest to powszechnie praktykowana przez kierowców czynność. Jednak czy kierowcy są świadomi tego, jak odróżnić opony zimowe od letnich i jakie są cechy charakterystyczne danego ogumienia? W poniższym artykule postanowiliśmy przybliżyć specyfikację opon zimowych i letnich, podać podstawowe różnice i zachęcić do wymiany opon.

Jak odróżnić opony zimowe od letnich?

Co jesień, rok w rok wraca temat wymiany opon letnich w samochodzie na komplet zimowego ogumienia. Przeprowadzone badania oraz długie kolejki do warsztatów wulkanizacyjnych szczególnie wtedy, kiedy pojawiają się pierwsze przymrozki oraz śnieg, jasno pokazują, że większość ludzi chowa opony letnie głęboko do garażu czy schowka i w okresie zimowym wita się z dostosowanymi do tej pory roku odpowiednikami. Czemu wymiana opon jest szczególnie ważną czynnością? Głównie z powodu bezpieczeństwa, które gwarantuje nam zupełnie inna budowa typów ogumienia w oponach zimowych. Czym w takim razie dokładnie różnią się opony zimowe od opon letnich? Czy da się odróżnić na pierwszy rzut oka rodzaje opon między sobą? Odpowiedź brzmi tak, da się je rozróżnić choćby po bieżniku, a różnice między letnimi a zimowymi oponami są diametralne.

Opony letnie a opony zimowe – podstawowe różnice

Tak jak już wspominaliśmy wyżej, opony zimowe od letnich można bez problemu odróżnić między sobą już na pierwszy rzut oka. Kluczową rolę gra tu bieżnik. W przypadku opon letnich bieżnik ma prosty wzór i o wiele mniej rowków dając dużą powierzchnię styku opony z drogą. Wpływa to na zwiększenie sterowności samochodu i skraca drogę hamowania.

Znów biorąc na tapet bieżnik opon zimowych, można dostrzec zwiększoną głębokość w porównaniu z letnimi oponami (minimalna głębokość bieżnika opon zimowych wynosi 7 mm, zaś w oponach letnich ta wartość powinna wynosić minimum 6 milimetrów – nie jest to uregulowane przepisami) oraz dużą ilość wąskich rowków odchodzących od bieżnika. Ich zadaniem jest rozpraszanie wody, która dostając się do szczelin, może zamarznąć i stworzyć bardzo niebezpieczną sytuację na drodze. Znów zastosowanie głębokiego bieżnika pomaga w gromadzeniu się tam śniegu, a jak wiadomo, śnieg (w oponie) w zetknięciu ze śniegiem (na drodze) jest wysoce przyczepny i zapobiega wpadaniu w poślizg.

Co jeszcze odróżnia od siebie opony letnie od zimowych? Inna mieszanka. Opony letnie wykonane są z mieszanki gumy, która w niskich temperaturach twardnieje, przez co ich przyczepność znacznie maleje. Analogicznie mieszanka, z jakiej wykonane są zimowe opony, podczas zetknięcia z gorącym od słońca asfaltem bardzo szybko się rozgrzewa, przez co bieżnik ulega szybszemu zużyciu, a w ekstremalnych warunkach nawet stopieniu i pogarsza się przyczepność.

Letnie opony w zimę

Wymiana opon letnich na zimowe nie jest unormowana prawnie i jazda na letnich oponach zimą nie grozi mandatem drogowym. Wyjątkiem jest spowodowanie wypadku podczas jazdy na złych oponach – wtedy może zostać podwyższony mandat karny.

Jednak mimo braku odgórnego nakazu, letnie opony w zimę nie są mile widziane i zdecydowanie zachęcamy do ich wymiany w najbliższym warsztacie samochodowym. Droga hamowania w zimowych warunkach podczas jazdy na letnich oponach jest o wiele dłuższa, nie mówiąc już o możliwości wpadnięcia w niekontrolowany poślizg. Jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnego wypadku, który może spowodować głębsze uszkodzenie naszego samochodu lub stworzyć zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego – zdecydowanie powinniśmy zdecydować się na wymianę opon na takie, dostosowane do pory roku,w której aktualnie jeździmy.