Każdy przyszły kierowca zawodowy musi przejść szereg badań i testów, aby mógł w pełni bezpiecznie i świadomie wykonywać swoją pracę. Poza standardowymi testami psychologicznymi, kierowcy zawodowi w ramach badań wykonywanych w związku z podjęciem nowego zatrudnienia otrzymuje od lekarza medycyny pracy skierowanie na badanie widzenia zmierzchowego oraz wrażliwości na olśnienie. Jak takie badania przebiegają? Zobaczmy!
Jak już wspomnieliśmy, badania z zakresu medycyny pracy wykonywane są w celu dopuszczenia danej osoby do wykonywania określonych obowiązków. Obowiązek kierowania na takie badania ciąży na pracodawcy, zarówno w przypadku badań profilaktycznych przed rozpoczęciem pracy na danym stanowisk, jak i badań okresowych w trakcie trwania stosunku pracy. Badaniom wstępnym poddani muszą zostać:
To, na jakie konkretnie badania zostaną skierowane dane osoby, uzależnione jest od pełnionej przez nich funkcji. W przypadku kierowców zawodowych, w tym taksówkarzy, kandydatów na kierowców wszystkich kategorii prawa jazdy, a w szczególności kategorii C, D, E, a także egzaminatorów, instruktorów, kierowców pojazdów uprzywilejowanych i przewożących wartości pieniężne, kierowców rajdowych poza standardowym pakietem badań obowiązywać będzie badanie widzenia zmierzchowego i reakcji na olśnienie. Zdarza się również, że na tego typu badanie kierowani są operatorzy maszyn i urządzeń jezdnych, w tym wózków widłowych, koparek, czy dźwigów. Na badanie “w ciemni” wysłani są również operatorzy i pracownicy zawodów wymagających szczególnej sprawności psychotechnicznej.
W ludzkim oku wyróżniamy dwa rodzaje komórek światłoczułych, które są odpowiedzialne za widzenie w świetle dziennym (czopki) oraz po zmroku (pręciki). Przeprowadzane u kierowców badanie widzenia zmierzchowego i reakcji na olśnienie pozwala z ogromną skutecznością ocenić dysfunkcje występujące w zakresie widzenia.
Badanie widzenia zmierzchowego i wrażliwości na olśnienie wykonywane jest w warunkach całkowitej ciemni i obejmuje dwa pomiary.
Pierwsze z nich, czyli badanie widzenia zmierzchowego polega na rozpoznawaniu położenia przerwy w pierścieniu Landolta, którego oświetlenie stopniowo się zwiększa. Wynikiem takiego badania jest czas, po jakim osoba badana jest w stanie prawidłowo dostrzec ową przerwę.
Drugim rodzajem badania jest wykonanie pomiaru wrażliwości (reakcji) na olśnienie. Osoba poddawana badaniu, bezpośrednio po pierwszym pomiarze, poddawana jest olśnieniu przez dosyć silne źródło światła, po czym po jego wygaszeniu, proszona jest o rozpoznanie jednej z czterech wyświetlanych (słabo widocznych) figur. . Wynikiem badania jest czas rozpoznania bodźca.
Psycholog przeprowadzający badanie widzenia zmierzchowego i wrażliwości na olśnienie nie wystawia dokumentu z konkretną datą ważności takiego badania. Może to jednak zrobić na specjalne życzenia badanego, lub jego pracodawcy. Co ciekawe, sam wynik nie wpływa bezpośrednio na wynik badania psychologicznego, a jest jedynie informacją dla lekarza medycyny pracy o faktycznym stanie zdrowia oczu danej osoby, ewentualnie rozpoczynającym się procesie chorobowym.